1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
3 years ago
15

Aspen Company estimates its manufacturing overhead to be $515,000 and its direct labor costs to be $515,000 for year 2. Aspen wo

rked on three jobs for the year. Job 2-1, which was sold during year 2, had actual direct labor costs of $221,400. Job 2-2, which was completed, but not sold at the end of the year, had actual direct labor costs of $459,200. Job 2-3, which is still in work-in-process inventory, had actual direct labor costs of $139,400. Actual manufacturing overhead for year 2 was $805,900. Manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor costs. Required: Prepare an entry to allocate over- or underapplied overhead to Work in Process, Finished Goods and Cost of Goods Sold. (If no entry is required for a transaction/event, select "No journal entry required" in the first account field.)
Business
1 answer:
Step2247 [10]3 years ago
4 0

Answer:

COGS    3807 debit

FG          7896 debit

WIP         2397 debit

  Factory Overhead  14,100 credit

--to record the underapplication of overhead--

Explanation:

overhead rate:

\frac{Cost\: Of \:Manufacturing \:Overhead}{Cost \:Driver}= Overhead \:Rate

$515,000 overhead /  515,000 labor cost = $1

each labor cost generates a dollar of overhead.

221,400 x 1 =   221,400 overhead in COGS

459,200 x 1 = 459,200 overhead in Finished Goods

139,400 x 1 =   139,400 overhead in WIP inventory

Total applied  820,000

Actual            805,900

Underapplied    14,100

Now we weight each concept and determiante the portion underapplocated in each concept

\left[\begin{array}{cccc}Item&Value&Weight&Allocated\\COGS&221400&0.27&3807\\FG&459200&0.56&7896\\WIP&139400&0.17&2397\\&&&\\Total&820000&1&14100\\\end{array}\right]

You might be interested in
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
I wanna see how quick ya'll answer. Tell me if your answer quickly only because of the points if not the points give me another
enyata [817]

Answer:

thanks for this

Explanation:

because the points <3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The problem of preventing managers from acting in their own best interests and instead acting in the best interests of the stock
Mumz [18]

Answer:

The correct answer is letter "A": Agency Problem.

Explanation:

An Agency Problem occurs when a conflict of interest arises for an agent, a person acting on behalf of another person. The conflict of interest arises when the agent's own interests are different from those of the principal or the person being acted for. In the corporate world, the <em>Chief Executive Officer</em> (CEO) is an agent acting for the owners of the company: the <em>stockholders</em>.

5 0
3 years ago
Jay-cee corporation had 20,000 shares of $4 par value common stock outstanding on january 1. on january 20, the company purchase
Tatiana [17]
19000 x 5 = $95,000 total to common
3 0
3 years ago
QUESTION 1 The country Grupindor recently experienced a drastic increase in inflation. This led to the depreciation in the value
yawa3891 [41]

Answer:

Option d (economy of the country) is the appropriate answer.

Explanation:

  • Along with many other things, the economy of such a given country is regulated by its society, rules, history, as well as geography, and then it develops out of requirement.
  • This example better shows the operational effects of the country's economy although inflation continues threatening the position due to certain external causes and leading to a decrease in present value.

Some other options offered aren't relevant to the situation described. For the aforementioned to be the right answer.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following describes what a computer programmer does?
    11·1 answer
  • A simple index of three stocks have opening values on day 1 and day 8 as shown in the table below. What is the rate of change of
    14·1 answer
  • Anna Garden recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to selling the raw materials ne
    5·2 answers
  • You have been placed in charge of a large project. Shortened communication lines are required to ensure quick resolution of prob
    5·1 answer
  • On a CVP chart, on either side of the break-even point, the vertical distance between the total sales line and the total cost li
    10·1 answer
  • In a free market, what<br> impact does a shortage have on producers?
    10·1 answer
  • An organization wants to provide its employees information about what its goals are and what it expects employees to accomplish.
    5·1 answer
  • Which options are SmartArt categories? Check all that apply.
    8·1 answer
  • Which case below best represents a case of price​ discrimination? A. A professional baseball team pays two players with differen
    13·1 answer
  • Can I Plss get some help on this
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!