1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
3 years ago
15

The cost y (in dollars ) to spend an evening bowling is proportional to the number of games x that are bowled. it costs $16 to b

owl 4 games.
Mathematics
1 answer:
Liono4ka [1.6K]3 years ago
6 0

Answer:

if the question is write an equation to find the total cost of a night of bowling then the answer is

y=16x

y=16(4)

y=64$

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the area of the pentagon
vlada-n [284]
The area of the pentagon is 140
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
-189=4x-3(-4x+15) help me i need help badly
lyudmila [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

−189=4x−3(−4x+15)

−189=16x−45

16x−45=−189

16x−45+45=−189+45

16x=−144

16x /16

= −144 /16

x=−9

Good luck honey !!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price of gasoline at a service station increased from $1.65 per gallon last week to $1.82 per gallon this week. Sally paid $
Mila [183]

Answer:

  $2.72

Step-by-step explanation:

The increase from last week is the fraction ...

  (new price)/(old price) -1 = (1.82/1.65) -1 = 17/165

so the amount of increase Sally will pay this week is ...

  17/165×$26.40 = $2.72

_____

<em>Comment on the working</em>

We could work this several ways. Perhaps most straightforward would be to determine how many gallons Sally bought last week, and multiply that by the change in price. Or, the number of gallons could be multiplied by the new price per gallon and the difference from the old purchase amount found.

If you look at the numbers, you see that we have effectively done it the first way. The change in price is $0.17 per gallon, and the number of gallons Sally bought is $26.40/$1.65.

8 0
3 years ago
Can anyone help me with 2 and 3
Ede4ka [16]
2: 14+15d+9c
3: a.
ignore this I need 20 characters.:)))
3 0
3 years ago
Boris can type 56 words in 8 minutes. What is his rate in words per minute?
amid [387]
7 words per minute! :) Hope I helped!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph shows the stock value for a technology company from 2002 to 2005. From this graph, what is the most likely value of th
    13·1 answer
  • If 6z+4=8z, then 12z= what
    8·2 answers
  • Use inverse operations to solve equation 15=x/6-1​
    6·1 answer
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • Problem
    15·1 answer
  • A lamp pole with a height of 10 ft casts a shadow of 3 ft. What is the height of a building that casts a shadow of 15 ft at the
    8·1 answer
  • Find the value of x.<br>need the answer today please.<br>Thank you.​
    14·2 answers
  • 3. You make a $2500 investment. If the bank pays 3% simple annual
    8·1 answer
  • Look at picture, answer quick please
    15·2 answers
  • 90 + 90 ÷ 90 = _________​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!