1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
15

Answer quickly please ! Thank you !

Mathematics
1 answer:
mojhsa [17]3 years ago
4 0

Answer:

d

Step-by-step explanation:

36/40 is closer to 1

You might be interested in
28x4 disruptive property
Degger [83]
112 is the answer to your question
3 0
2 years ago
There are 4 triangles and 16 squares.what is the simplest ratio of triangles to square
brilliants [131]
1:4
The ratio of triangles to squares is 4:16 unsimplified because there are 4 triangles and 16 squares. To simplify the ratio, think of it as a fraction:
4/16
The fraction can be simplified to 1/4, meaning that the simplest ratio is 1:4.
5 0
2 years ago
Find the value of the variable in the figure provided <br><br><br> PLEASE HELP ASAP
Harlamova29_29 [7]

Answer:

x=17

Step-by-step explanation:

(5x-58)=(2x-7)  ->(because of cosine-rule)

3x=51

x=17

6 0
2 years ago
What does - 12/s - 5 - 9w use s =4 and w = 3 equal
qwelly [4]
Your answer would be -35.
5 0
3 years ago
7 POINTS!!! EASY!!BUT I AM SMALL. A skateboarder traveled 3 5 of a mile in 1 20 of an hour. What was the skateboarder’s speed in
Alex17521 [72]
Speed = distance ÷ time so it's probably
35÷120=0.291 or 7/24 miles per hour
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ramon uses a metric tape measure to find the circumference of a model globe, as shown below.
    11·2 answers
  • BIG IDEAS MATH
    9·1 answer
  • Systems by substitution: A phone company offers two monthly plans. Plan A costs
    5·1 answer
  • In 4 month, 104 gallons were used(determine gallons per month)
    7·1 answer
  • What is 1-1-1-2-1947028+8274728926491738-739164297492739739173937?
    7·2 answers
  • A 5-mile walking trail has markers every ¼ of a mile. How many markers are there along the trail?
    14·2 answers
  • I nned hellp <br> 10m = ? m
    13·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • Find the equation of a line that has the same slope as y = 5 - 9x and the same y-intercept as y=-8x - 10. ​
    11·2 answers
  • If u = 2i - j; v= -5i + 4j and w = j find 4u (v -w).
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!