1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ch4aika [34]
2 years ago
9

Of the two bottles shown of sunblock shown, which is the better buy? Explain. Sunblock 1: 4 ounce bottle $8.49 Sunblock 2: 5 oun

ce bottle $10.29
Mathematics
1 answer:
Pepsi [2]2 years ago
6 0

8.49/4 = 2.1225

Sunblock 1 costs $2.12 per ounce of sunblock.

10.29/5 = 2.058

Sunblock 2 costs $2.06 per ounce of sunblock.

Sunblock 2 is the better buy because it is cheaper ounce-per-ounce.

You might be interested in
1 2/5 as a improper friction
Oksanka [162]

Answer:

7/5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Please help. Will mark brainleist
Leya [2.2K]
Área= Lw (length * width)
Perimeter= 2l + 2w

Área- 5(8x +3)
Simplify- 40x +15

Perimeter- 2(8x+3) + 2(5)
Simplify- 16x+6+10
Simplify more- 16x +16
7 0
3 years ago
A rectangular playground is 40 meters by 10 meters its area will be covered with wood chips each bag of wood chips covers 200 sq
zysi [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

The formula for determining the area of a rectangular playground is expressed as

Area = length × width

The rectangular playground is 40 meters by 10 meters. This means that the area of the playground would be

Area = 40 × 10 = 400 m²

Each bag of the wooden Chips to be used to cover the playground covers 200 sq meters. The number of bags needed would be

400/200 = 2 bags

Each bag costs $30. Therefore, the total cost for this project would be

2 × 30 = $60

7 0
3 years ago
Write (p^2)^3 without exponents
Rasek [7]

Answer:

p*p*p*p*p*p*p*p*p

Step-by-step explanation:

(p^2)^3

2^3=8

=p^8

p^8 = p*p*p*p*p*p*p*p

4 0
3 years ago
jason order 239,021, pounds of flour to used in his 25 bakeries. The company delivering the flour showed up with 451,202 pounds.
Nimfa-mama [501]
You divide and you get the awncer
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Carlotta needs 12 1/4 yards of ribbon for a project. She has 5 1/4 yards of ribbon on one spool and 2 1/2 yards on another spool
    9·1 answer
  • Help me if you know this ,Thanks
    9·2 answers
  • PLEASE help really quick! (; Math problem.
    13·1 answer
  • If y varies as x, and y is 20 when x is 4, what is the constant of variation for the relation?
    15·2 answers
  • Can someone help me with this
    11·1 answer
  • What the answer to this question?​
    11·1 answer
  • Round 47,397 to the nearest ten
    15·2 answers
  • AGHHH H SOMEONE PLEASE HELP ME TYSM
    9·2 answers
  • In an article about the cost of health care, Money magazine reported that a visit to a hospital emergency room for something as
    14·1 answer
  • A man whose salary is Ghs1624.5 per month received a Christmas bonus of 4/5 of his monthly salary in the month of December. Find
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!