1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex777 [14]
2 years ago
7

A roof on a castle tower is shaped like a cone with a diameter of 12 feet and has a slant height of 13 feet one bundle of Shingl

es covers 32 ft.² how many bundles should you buy to cover the roof
Mathematics
1 answer:
marissa [1.9K]2 years ago
8 0

Answer:

  8

Step-by-step explanation:

The lateral area of a cone is ...

  LA = (π/2)ds

where d is the diameter, and s is the slant height.

The area of this tower roof is about ...

  LA = (π/2)(12 ft)(13 ft) = 78π ft² ≈ 245 ft²

About 245/32 = 7.7 bundles of shingles will be required for coverage.

You should buy 8 bundles of shingles to cover the roof.

You might be interested in
Can someone help me with this problem?
Diano4ka-milaya [45]
Can you show the answer choices but I believe is 18
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help on this question
ololo11 [35]
45 degree between Oak street and Elm Street.
4 0
3 years ago
I dont understand this
kirza4 [7]

Step-by-step explanation:

first u find the angles and then u use some low divide the length of triangle by sin of opposite angles

4 0
3 years ago
Need help #14 <br> The center of the circle is (0,-8). The radius is 9.
Shtirlitz [24]
X^2+ (y+8)^2 = 81.....this is C.
X^2 + y^2 + 16y +64=81 so x^2 + y^2 + 16y = 17.....this is D.

So I’d say C and D are correct
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bonita spent $8.94 on groceries. She bought a gallon of milk for $4.29 and 3pounds of sliced turkey. How much does 1 pound of sl
Vesna [10]
<h2>Information</h2>

$8.94 spent in total on groceries

Gallon of milk = $4.29

3 pounds of sliced turkey bought = ?


<h2>Explanation</h2>

Subtract the total amount spent on groceries with what items you have prices for (in this case the gallon of milk):

$8.94 (total spent) - $4.29 (gallon of milk) = $4.65 (for 3 pounds of sliced turkey)

Next, divide the price for 3 pounds of sliced turkey with however many pounds Bonita bought (in this case, 3 pounds):

$4.65 (total for 3 pounds of turkey) ÷ 3 (pounds of turkey) = $1.55 (per pound of turkey)


<h2>Solution</h2>

Each pound of turkey costs $1.55

5 0
3 years ago
Other questions:
  • yuma needs a singer. singer A is offering her services for an initial $50 in addition to $20 per hour. singer B is offering his
    6·1 answer
  • A and B are independent events. P(A)=0.40 and P(B)=0.30. what is P(A and B)?
    7·2 answers
  • Danisha found the volume of the figure shown.Her work is shown below.
    9·2 answers
  • What is the slope of the line?<br><br> A. 0<br> B. 1<br> C. undefined<br> D. infinity
    15·1 answer
  • Identify the domain and range.
    6·1 answer
  • Help Quick!!! WILL GIVE BRAINLIEST TO 1ST CORRECT ANSWER!
    6·2 answers
  • Use point-slope form to write the equation of a line that passes through the point
    11·2 answers
  • What are the vertices of PQR?
    13·2 answers
  • What is 7sqrt 28z+sqrt63z
    14·1 answer
  • HELPPPP WITH ALL OF THE 3 PLSSS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!