1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
4 years ago
12

A polynomial function is given.

Mathematics
1 answer:
faltersainse [42]4 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Look what happens if you do the multiplication of P(x):

P(x) = x^3 - 9x

This is a variation of the basic cubing function y = x^3.

The graph begins in QIII and ends in QI; in other words, if you go left the graph drops; if you go right, the graph rises (without limit, in both cases).

You might be interested in
Mason's favorite brand of peanut butter is available in two sizes. Each size and its price are shown in the table. Use the table
lana [24]
1. What is the unit rate for each size of peanut butter?Regular: $16 per ounceFamily size: $40 per ounce
2. Which size is the better buy?The family size is the better buy.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation is equivalent to I = prt?
horsena [70]

Answer: Choice D.  P = i/rt

This is the same as saying P = i/(rt). The parenthesis are preferred in my opinion to indicate we have rt in the denominator and not just r.

======================================

Explanation:

In the original equation, prt is the same as p*r*t. So we multiply p, r and t to get prt.

This can be thought of as p*(rt). To isolate p, we undo the multiplication done to the variable p. We will divide both sides by rt to get

i = prt

i = p*(rt)

i/(rt) = p*(rt)/(rt) ... dividing both sides by rt

i/(rt) = p

p = i/(rt)

5 0
3 years ago
What is 35% of 80 ?<br> A<br> 15<br> B.<br> 24<br> С<br> 28<br> D<br> 52
Evgen [1.6K]
The answer is C 28 I hope this helped :)
8 0
3 years ago
A group of friends went to lunch. The bill, before sales tax and tip was $35.55. A sale tax of 6% was added. The group then tipp
Mashcka [7]
I did the math and I think it is $62.20??
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
First, I add 1. Then, I multiply by 2. Next, I divide by 3. As a result, I get 4. What is my starting number?
Ira Lisetskai [31]

Answer:5

Step-by-step explanation:

reverse the steps

2(x+1)/3=4

2(x+1)/3×3=4×3

2(x+1)/2=12/2

x+1=6

x=6-1

x=5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which landforms are not classified into a major biome?
    10·1 answer
  • How do you write an equation to represent a real-world situation?
    11·1 answer
  • James pays $120.00 for golf clubs that are on sale for 20% off at Golf Pros. At Nine Iron, the same clubs cost $8.00 less than t
    8·1 answer
  • What is 14x + 16 y equals 58
    10·2 answers
  • Martin has an 18-cup container of flour that he uses for muffins only. He uses 3 cups of the flour for every batch of muffins he
    10·2 answers
  • Find the area of the trapezoid to the nearest tenth.
    11·1 answer
  • ne angle in a triangle has a measure that is three times as large as the smallest angle. The measure of the third angle is 50 de
    12·1 answer
  • Exactly how many planes contain points J, K, and N?<br> 0<br> 1<br> 2<br> 3
    10·2 answers
  • Rewrite the equation from intercept form to standard form:
    10·2 answers
  • In the figure below, ray MP and MQ both intersect line LN. What is the measure of angle QMN?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!