1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kykrilka [37]
2 years ago
12

Kyle bought four boxes of cereal for $16.40 how much would 10 boxes of cereal cost

Mathematics
2 answers:
seraphim [82]2 years ago
8 0

Answer: $41

Step-by-step explanation:

To get price of 1 you just divide amount by amount bought

$16.40/4 = $4.1

$4.1 x 10 = $41 (price of 10)

Scilla [17]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Price of one box = 16.40 ÷ 4 = 4.1

Price of 10 boxes = 4.1 × 10 = 41

You might be interested in
Write the number 2 and a half million in figures
inysia [295]
The answer is 2 500 000
6 0
3 years ago
NEED HELP NOW HAVE BEEN STUCK FOR 2 DAYS
borishaifa [10]
XLVIII or 48.3. Im not sure if its right and you may want to double check with other answers.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x
romanna [79]

they are 2 similar triangles, one is smaller than the other. they are in the ratio of 2:1,

hence 7x =56÷2

7x=28

x=4

4 0
3 years ago
Find the surface area of this triangular prism. Be sure to include the correct unit in your answer.
Vladimir [108]

Answer:

270 yds squared    

Step-by-step explanation:

You need to area of each of the shapes that make up the triangular prism. So, the side triangles, the back rectangle, the bottom rectangle and the top rectangle.

Side triangle (1x): base*height/2

12*5/2

60/2

30 yds, 60 yds for both sides.

Back rectangle: length*width

5*7

35 yds

Bottom Rectangle: length*width

7*12

84 yds

Top rectangle: length*width

7*13

91 yds.

To get the final answer, you add the surface areas together to get the final amount of yards: 30+30+35+84+91= 270 yds squared. Hope this helps.

5 0
2 years ago
Paul's mom, Gina, owns her home outright, without a mortgage. It is currently worth $100,000. If she could get five percent inte
Gala2k [10]
Use the formula   i = p*r*t.

Here, p = $100000, r = 0.05 and t = 1 (year)

The interest would be   i = $100000*0.05*1 = $5000 per year.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help, showing work is not necessary but appreciated.<br> Find the sum.
    11·2 answers
  • What is a possible integers for b? in the equation x squared+13x+36=(x+a)(x+b)​
    5·1 answer
  • Solve the inequality<br> 2(4+2x)25x+5<br> X-2
    12·1 answer
  • What is the difference between 4 5/7 and 1 3/4?
    14·1 answer
  • Solve 210 ÷ 30 = ___ using mental math.<br><br> 7<br> 70<br> 700<br> 7,000
    12·2 answers
  • Find the value of x ​
    11·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through these two points:<br> (-11, 7) and (-11,-2)
    10·1 answer
  • Simplify (7x10%) = (1 x 10%) and write the answer
    5·2 answers
  • I need help i don't get it
    14·2 answers
  • What is its first derivative
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!