1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
barxatty [35]
2 years ago
5

Jenny and Natalie are selling cheesecakes for a school fundraiser. Customers can buy chocolate cakes and vanilla cakes. Jenny so

ld 14 chocolate cakes and 5 vanilla cakes for 119 dollars. Natalie sold 10 chocolate cakes and 10 vanilla cakes for 130 dollars. What is the cost each of one chocolate cake and one vanilla cake?
Mathematics
1 answer:
IrinaVladis [17]2 years ago
8 0

The cost of 1 chocolate cake is $ 6 and cost of 1 vanilla cake is $ 7

<em><u>Solution:</u></em>

Let "c" be the cost of 1 chocolate cake

Let "v" be the cost of 1 vanilla cake

<em><u>Jenny sold 14 chocolate cakes and 5 vanilla cakes for 119 dollars</u></em>

Therefore, we can frame a equation as:

14 x cost of 1 chocolate cake + 5 x cost of 1 vanilla cake = 119

14 \times c + 5 \times v=119

14c + 5v = 119 ------- eqn 1

<em><u>Natalie sold 10 chocolate cakes and 10 vanilla cakes for 130 dollars</u></em>

Therefore, we can frame a equation as:

10 x cost of 1 chocolate cake + 10 x cost of 1 vanilla cake = 130

10 \times c + 10 \times v = 130

10c + 10v = 130 -------- eqn 2

<em><u>Let us solve eqn 1 and eqn 2</u></em>

Multiply eqn 1 by 2

28c + 10v = 238 ------ eqn 3

<em><u>Subtract eqn 2 from eqn 3</u></em>

28c + 10v = 238

10c + 10v = 130

( - ) --------------------------

18c = 108

c = 6

<em><u>Substitute c = 6 in eqn 1</u></em>

14(6) + 5v = 119

84 + 5v = 119

5v = 119 - 84

5v = 35

v = 7

Thus cost of 1 chocolate cake is $ 6 and cost of 1 vanilla cake is $ 7

You might be interested in
Solve for y and find solution
Arisa [49]
Please give the equation.
5 0
3 years ago
It cost $5000 to feed
Mariulka [41]

Answer:

Okays so for 100 guests we can make the equation $5000 ÷ 100 = $50.00

For 100 guests at the wedding it would cost <u>$50.00</u> per plate

For 45 guests we can make the equation $2750 ÷ 45 = $61.111111111111, it would be a repeating decimal

For 45 guests at the wedding, it would cost <u>$61.111111111111</u>

I hope that this can help you! ^‿^

5 0
2 years ago
How to solve 2/2/7 2/1/7?
Gala2k [10]
Ok so the slashes are division so you would divide
6 0
3 years ago
Gabriela has taken 33 quizzes and her average score so far is 8080. if she gets 100100, a perfect score, on the remaining 22 qui
allochka39001 [22]
Her average will be 100078
7 0
3 years ago
In math how do i graph the shapes doing both reflection and translation?
love history [14]

Answer:

I'm sorry my dude can't help you ther

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2.36 as a simplified fraction.
    14·2 answers
  • Which terms complete the factorization of x2+27x+162
    10·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!
    7·1 answer
  • Solve the exponential equation: 6x-3 = 216x-3
    9·2 answers
  • Can some one help me with this please
    9·1 answer
  • Jillian noted that 17 of the guests said they wanted to eat a hotdog at the party hotdog buns are sold in packs of eight how man
    6·1 answer
  • Find the exact length of the third side.
    15·1 answer
  • Find the volume of a cone with a height of 6 cm and a base diameter of 8 cm,
    11·1 answer
  • See the screenshot below
    15·1 answer
  • Please help me solve this question will give you braisnlt !
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!