1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
4 years ago
7

Please look at both pictures~ I need two answers

Mathematics
1 answer:
ikadub [295]4 years ago
4 0

A=(b*h)/2

5 times 4 is 20. 20/2 is 10. So each triangle is 10. If there are 42 then 10 times 42 is 420 total. Hopefully I did this one right.

You might be interested in
You are considering leasing a store site that has 1,500 square feet. The landlord is asking for a rent of $50 per square foot, p
tigry1 [53]

Answer:

$75000/year

$6250/month

Step-by-step explanation:

1500 ft²*$50/(ft²*year) = $75000/year

1 year = 12 month

$75000/12 month= $6250/month

3 0
3 years ago
LAST ONE !! ILL MARK BRAINLEST AGAIN‍♀️ win win lol <br> Q: what is MAB?
AlexFokin [52]
The Correct Answer Is
144
4 0
3 years ago
Help me pleeeeeeaaaseeee
Gelneren [198K]

Answer:

I'm hoping the answer should be D. 9 units.

8 0
3 years ago
Arun took a taxi from his house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $4 plus $4.25 per mile. The total fare
Natasha2012 [34]

Here we must write and solve a linear equation to find the number of miles that Arun traveled in the taxi. We will find that Eva traveled 11 miles.

So we know that the taxi charges a fee of $4.10 and then a plus of $0.50 per mile.

So if you travel for m miles, the cost equation is:

C(m) = $4.10 + $0.50*m

Now, we know that for Eva the total fare (total cost) was $9.60, then we need to solve:

$9.60 = C(m) = $4.10 + $0.50*m

$9.60 = $4.10 + $0.50*m

$9.60 - $4.10 = $0.50*m

$5.50 = $0.50*m

$5.50/$0.50 = m = 11

This means that Arun traveled 11 miles in the taxi.

5 0
2 years ago
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 37 + 20x = 117<br> what is x?
    6·2 answers
  • Simplify this expression.<br> 3^5/3^3
    5·2 answers
  • Evaluate csc(3π/4)<br><br><br> please show work
    7·2 answers
  • Bill cut out 6 squares and 18 circles . He divided the cutouts into groups so that the same number of squares and circles were i
    13·2 answers
  • Kelso is in charge of a bake sale. On each table, t, there will be a platter of 24 cookies and 2 bowls of brownies with b browni
    11·1 answer
  • Evaluate if m= -6 and n= -2<br> (2m divided by n) <br> please help!!11!!
    15·1 answer
  • Find the mean deviation about the mean for the data 4,7,8,9,10,12,13,17?​
    6·1 answer
  • Pls helppp!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • A scientist is interested in whether there is a linear relationship between the amount of mercury in a lake and the surface area
    12·1 answer
  • I need help with this asapppp^^^^^^
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!