Answer:
head, back, throat, breast, wings, tail, and legs
Answer:
1.5 per hour : 1.2 per hour
Step-by-step explanation:
The computation of the ratio is shown below:
For norma, the one pool would be
= 12 pools ÷ 8 hours
= 1.5 per hour
And for albert, the one pool would be
= 9 pools ÷ 7.5 hours
= 1.2 per hour
So the ratio between them is
1.5 per hour : 1.2 per hour
236 i took the test this morning i am 100% sure :))
Answer:
find which one my guy im trying to get infinite awnseres srryyyyy
Step-by-step explanation:
Answer:
- <u><em>The cost of one rose bush is $ 9 and the cost on one bunch pf ornamental grass is $ 8.</em></u>
Explanation:
Name the variables and build a system of two equations with two unknowns.
<u>1. Variable r</u>: cost of one rose bush
<u>2. Variable g</u>: cost of one bunch of ornamental grass.
<u>3. First equation</u>:
- Shreya spent $68 on 4 rose bushes and 4 bunches of ornamental grass.
4r + 4g = 68
<u>4. Second equation</u>:
- Beth spent $115 on 11 rose bushes and 2 bunches of ornaments grass.
<u>5. System of equations</u>:
- 11r + 2g = 115 equation 2
<u>6. Solve the system</u>
a) Divide the equation 1 by 2:
- 11r + 2g = 115 equation 2
b) Subtract equation 1a from equation 2:
c) Substitute the value of r into the equation 1a:
<u>7. Conclusion</u>:
The cost of one rose bush is $ 9 and the cost on one bunch pf ornamental grass is $ 8.