1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
2 years ago
7

Contestants in a dance a thon rest for the same amount of time evry hour.A couple rest for 25 mins in 5 hours. How long did they

rest in 8 hours
Mathematics
1 answer:
Shalnov [3]2 years ago
3 0
Same amount of time every hour is constant rate.
25 min / 5 hrs = 5 min per hour

8 hrs × 5 min per hr = 40 min rest
You might be interested in
Answer the question in the photo pls!
galben [10]

Answer:

6x + 2y

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
PLEASE HELP FAST !!<br> 3/2+19/3
yan [13]

Answer:

28/6 yeah thats right wasp

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
You have 2 positive numbers. one number is 5 times the other number. the difference between the two numbers is 236, find the num
lisov135 [29]
Let the numbers be x and y
y=5x
y-x=236
5x-x=236
4x=236
x=59
5=5*59=295
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer! solve for x
OLEGan [10]

Answer:

it 180 degree try to add them all the subtract with 180 and that equals x

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 10⁰ + 10¹ + 10² equal to
Setler [38]
10^0 = 1

10^1 = 10

10^2 = 100

100 + 10 + 1 = 111
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Legalize Marijuana, Part II. As discussed in Exercise 6.12, the 2010 General Social Survey reported a sample where about 48% of
    12·1 answer
  • John's age increased by 11 is 5 less than 5 times his age. How old is he? If x represents John's age, which of the following equ
    15·2 answers
  • The expression a = 3b2 + 2 can be written in words as: the quantity a is equal to
    14·1 answer
  • Meandre has 8 pints of milk. If he drinks ¼ of a pint of milk each day, how long will the 8 pints of milk last him?
    7·2 answers
  • If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • Write the standard form of the equation of the line with slope-3 passing through the point (-1,-6)
    15·1 answer
  • Please give me a hand
    9·2 answers
  • What are the factors of x^2-8x-20
    10·1 answer
  • Combine like terms in expression below <br><br> 2f + 9e - f + 3e
    6·2 answers
  • What is the number of terms in this expression?<br><br>m/5+4.6<br>please help
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!