1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovikov84 [41]
3 years ago
5

Evaluate f(x) = –x2 + 1 for x = –3.

Mathematics
1 answer:
Katarina [22]3 years ago
3 0

The answer to this

is -8

You might be interested in
Find the slope of a line that passes through the points (17,2) and (17,-3)
Yuri [45]

Answer:

Undefined

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(-3-2)/(17-17)

m=-5/0

m=undefined

8 0
3 years ago
2. Find angle p.<br> A) 58<br> B) 67<br> C) 90<br> D)116
BARSIC [14]

Answer:

90°

Step-by-step explanation:

because 180 - 90

remember the quadrilateral must equal to 360 (all angles)

3 0
3 years ago
If a math problem is asking me to take 50% to 70% of your maximum heart rate , is it asking me to subtract ? what operation do i
icang [17]

Answer:

Step-by-step explanation: you find your maximum heart beat by keeping tract of it for 10 seconds and then •6 to find 50 percent you would • by .5 to find 70 percent you would • by .7

5 0
3 years ago
Problem: -4(6-y)+4=-4
jok3333 [9.3K]
Step 2 is wrong and i don't know the other question
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Point M is the midpoint of AB . Through point M a line segment XY is drawn, so that both XA and YB are perpendicular to AB . Pro
GaryK [48]

Answer:

See the proof below

Step-by-step explanation:

Let the line AB be a straight line on the parallelogram.

A dissection of the line (using the perpendicular line X) gives:

AY ≅ BX

Another way will be using the angles.

The angles are equal - vertically opposite angles

Hence the line  AY ≅ BX (Proved)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 8.25 halfway to the nearest tenth
    12·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • Y divided by 3 is equal to 15
    9·2 answers
  • Solve for y:<br> – 2y – 4x =- 12
    5·2 answers
  • A fitness club is having a special offer where you pay $22 to join plus a monthly fee Serena has $150 to spend how many months c
    6·1 answer
  • Write as a product of two binomials by factoring.<br> x2+7x+12
    15·2 answers
  • If four ounces of orange juice contain 50 calories, how many ounces of orange juice will have 175 calories
    10·2 answers
  • I will give crown if answered right i just need to check my work
    12·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • For a quantitative variable in a particular population, how many different sample means are there?.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!