1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tpy6a [65]
3 years ago
9

Answer problems. Really need help

Mathematics
1 answer:
pentagon [3]3 years ago
6 0
1. x^2+6x+5
(x+5)(x+1)
x=-5 and -1
2 and 4 require the quadratic formula which is the picture above. To know what numbers to plug in, you have to know that quadratic equation is as it follows
ax^2+bx+c

You might be interested in
Using PYTHAGORAS THEOREM answer the question A vertical pillar ab bent at c at a height of 2.4m and its upper end b touches the
Alisiya [41]

Answer:

  5.4 m

Step-by-step explanation:

The Pythagorean theorem tells you the relationship between the various lengths is ...

  cd² = ac² +ad²

  cd² = (2.4 m)² + (1.8 m)² = 9.00 m²

  cd = √(9.00 m²) = 3.0 m

Since cd = cb and ab = ac+cb, we have ...

  ab = 2.4 m + 3.0 m = 5.4 m

_____

You may recognize this as a 3-4-5 right triangle with a scale factor of 0.6. We are asked for the sum of the lengths of the "4" and "5" legs, which is ...

  0.6·(4+5) = 5.4

7 0
3 years ago
Class 8 hindi<br>please help ​
Shkiper50 [21]

Answer:

jfhfdhdstjjgddyhijfg

3 0
2 years ago
If 6 pounds of apples cost $9, how much would 21 pounds of apples cost?​
bixtya [17]

Answer: it's 31.5

Step-by-step explanation:because you would times 9 by 21 then divide by 6

9*21=189

189/6=31.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Slope = 1/5 y-intercept =-5
Novay_Z [31]

Answer:

what do you need help with??

6 0
2 years ago
Jskfhgk jdg kmhhhhhhhhhhhhhhhhhh
mafiozo [28]

sbxiizkaksbssnbsbs ssssssss

Step-by-step explanation:

<(* )

( )

\ \

4 0
3 years ago
Other questions:
  • At the farmers market you buy 2 pounds of blueberries for $5.00. What is the cost per pound?
    14·1 answer
  • The Great Foods Warehouse contains 9435 pounds of watermelons. There are 6555.569 pounds of watermelons in the Tasty Food Wareho
    5·2 answers
  • Algebra question.......
    11·2 answers
  • ΔABC is similar to ΔAXY by a ratio of 3:2. If BC = 24, what is the length of XY?
    6·1 answer
  • A produce company sells crates filled with a mixture of apples (x) and oranges (y) during the holiday season to grocery stores.
    9·1 answer
  • 2. The beam of a lighthouse can be seen for up to 20 miles. You are on a ship that is 10 miles east and 16 miles north of the li
    15·1 answer
  • Ty is 3 years younger than bea. what would the equation be?
    7·1 answer
  • Multiply the Polynomial<br> (2c-1)(5c-7) <br><br> I just need to know how to do it!
    6·2 answers
  • Please help or i’m gonna fail my first simester class
    6·2 answers
  • THANKS! Everyone if you answer this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!