Ratio for this mean for every 10 cats sold there was one dog
60/10 = ?
6 dogs
ratio = 60:6
Answer:Let P = initial investment
r = annual interest rate (decimal form)
t = number of years
A(t) = amount after t years
Then, A(t) = Pert
A(12.5) = 800e(0.0265)(12.5)
= 800e0.33125
= $1114.17
Step-by-step explanation:
Cos m = .4685
cos^-1(.4685) = 62 degrees
angle L = 180-90-62 = 28 degrees
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
Volume is computed by multiplying the length, the width, and the height of an object.
In this case, 4 feet by 4 feet by 8 feet means these are the measures of length, width, and height of an object.
Volume = 4 ft * 4 ft * 8 ft = 128 ft³ or 128 cubic feet.