1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
2 years ago
12

Bauer Supply had total cost of goods sold of $1,400 with 140 units available for sales. What was the average cost per unit?

Business
2 answers:
pashok25 [27]2 years ago
8 0

$10

Average cost per unit is $1,400/140 = $10

siniylev [52]2 years ago
8 0

Answer:

Average cost per unit = $10

Explanation:

Bauer supply had total cost of goods sold of $1400 with 140 units available for sales. This simply means the worth/cost of goods available for sale is $1400 and the number of goods available for sale is 140 units.

The average cost  per unit simply implies the cost of each unit as related to the total worth/cost($1400) and the number of units available.

Mathematically,

Average cost = Total cost/number of unit available

Average cost = 1400/140

Average cost = $10

The average cost per unit is $10

You might be interested in
The assumption that is necessary for a linear programming model to be appropriate and that ensures that the value of the objecti
Elan Coil [88]

Answer:

A. Additivity

Explanation:

Additivity simply means that the values of an objective function and total resources used can be found by adding all the contributions made by the objective functions and the decision variables of all resources used. That is, it assumes that the overall of an objective function is found by adding the contribution of each objective function to the overall. In additivity, interaction between variables doesnt exist.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How are command group in menu tabs
Lera25 [3.4K]

Answer:

Typically, related commands are clustered together on the same menu or toolbar. Menus typically are displayed as one-word strings clustered in a row at the top of the integrated development environment (IDE) or a tool window.

Explanation:

7 0
3 years ago
The purpose of preparing a direct materials budget is to ________. multiple choice 1 allocate the cost of raw materials to produ
Eduardwww [97]

Answer:

1. estimate the quantity of raw materials to be purchased.

2. ending raw materials inventory for the last period.

Explanation:

A budget is a financial plan used for the estimation of revenue and expenditures of an individual, organization or government for a specified period of time, often one year. Budgets are usually compiled, analyzed and re-evaluated on periodic basis.

The first step of the budgeting process is to prepare a list of each type of income and expense that will be part of the budget.

The final step by the management of an organization in the financial decision making process is making necessary adjustments to the budget.

The benefits of having a budget is that it aids in setting goals, earmarking revenues and resources, measuring outcomes and planning against contingencies.

1. The purpose of preparing a direct materials budget is to estimate the quantity of raw materials to be purchased. This includes the raw materials that would be used for the manufacturing of finished goods.

2. In a direct materials budget, the desired ending raw materials inventory for the year is equal to the ending raw materials inventory for the last period.

3 0
2 years ago
Your grandparents put $10,200 into an account so that you would have spending money in college. You put the money into an accoun
expeople1 [14]

Answer:

Monthly withdrawal = $ 231.17 per month

Explanation:

Below is the calculation:

Deposit amount in the bank = $10200

Interest rate earned by the deposit = 4.19%

Monthly interest rate = 4.19% / 12 = 0.34917%

Number of periods = 4 years x 12 = 48

Amount in the account = Monthly withdrawal x (P/A, 0.34917%, 48)

10200 = Monthly withdrawal x 44.12246

Monthly withdrawal = 10200/44.12246

Monthly withdrawal = $ 231.17 per month

5 0
2 years ago
In early​ 2008, it appeared that the u.s. economy was either in a recession or growing very slowly. president bush announced a p
Alex
D maybe sorry if wrong  i am not the best in history
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. The IS curve plots the relationship between the interest rate and ______ that arises in the market for ______.
    5·1 answer
  • The balance sheet shows the following accounts and amounts Inventory. $84,000, Long-term Debt 125.000; Common Stock $60,000; Acc
    6·1 answer
  • Grady received $8,200 of Social Security benefits this year. Grady also reported salary and interest income this year.What amoun
    12·1 answer
  • ok so when I first joined it said questions could be answered in less than 10 min. Im looking through the unanswered and some ha
    9·1 answer
  • if the nominal interest rate is 4.00% and the rate of inflation is 2.25%, what is the real interest rate? 1.75% 4.50% 6.25% 9.00
    12·1 answer
  • With respect to the roles in the family decision-making process, the individual who performs the physical act of buying the prod
    10·1 answer
  • You have just determined that the actual number of workstations that will be used on an assembly line is 6, using assembly line
    10·1 answer
  • Use the following selected financial information for Wilcox Corporation to answer questions 11-20. Wilcox Corporation Income Sta
    12·1 answer
  • Interim financial statements: Multiple Choice Are required by the Congress. Are necessary to achieve full disclosure about a bus
    13·1 answer
  • Consulte cinco ejemplos de género dramático​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!