1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
12

Bauer Supply had total cost of goods sold of $1,400 with 140 units available for sales. What was the average cost per unit?

Business
2 answers:
pashok25 [27]3 years ago
8 0

$10

Average cost per unit is $1,400/140 = $10

siniylev [52]3 years ago
8 0

Answer:

Average cost per unit = $10

Explanation:

Bauer supply had total cost of goods sold of $1400 with 140 units available for sales. This simply means the worth/cost of goods available for sale is $1400 and the number of goods available for sale is 140 units.

The average cost  per unit simply implies the cost of each unit as related to the total worth/cost($1400) and the number of units available.

Mathematically,

Average cost = Total cost/number of unit available

Average cost = 1400/140

Average cost = $10

The average cost per unit is $10

You might be interested in
Which two advantages do home buyers have over renters?
Snowcat [4.5K]
Answers A and E seem correct. B makes no sense. C makes no sense. and my renters insurance was very cheap vs property insurance.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement is the best description of a price‑taker as it pertains to perfect competition?
Nesterboy [21]

Answer:

The correct answer is letter "A": Mary Beth grows cotton. She finds that she can always sell her entire crop at the market price. However, if she asks a price that is even slightly higher she cannot sell any of her cotton.

Explanation:

Perfect Competition is a market where competition is at the highest degree possible. Perfect competitive markets have the following characteristics:

  1. <em>All companies sell the same goods or services.  </em>
  2. <em>All companies are price takers.  </em>
  3. <em>All firms have relatively small market shares.  </em>
  4. <em>Buyers have full product and price information.  </em>
  5. <em>The industry is characterized by low or no barriers to entry and exit of the industry.</em>

<em />

Thus, <em>in Mary Beth's case, she cannot ask for a different price than the one of the market because in a perfectly competitive market it is controlled by supply and demand. Companies cannot set the price.</em>

8 0
3 years ago
I need some adresses that i can wright to
Alexeev081 [22]
For pen pals? becuase i know an awesome site that will give you random adresses. 

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mae and Joe form a partnership. Mae contributes $3,000 in cash, and Joe contributes his services. Throughout the life of the par
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

The partnership assets should be distributed $ 1875 for Joe and $ 625 for Mae.

Explanation:

Since Mae and Joe form a partnership, and Mae contributes $ 3,000 in cash, and Joe contributes his services, and throughout the life of the partnership, Mae also lends the partnership $ 1,000, and upon dissolution of the partnership, $ 2,500 is left in the partnership. assets after all outside creditors have been paid, absent a partnership agreement to the contrary, to determine how the partnership assets should be distributed the following calculation must be performed:

Joe = 3000

Mae = 1000

Joe 3: 1 Mae

2500/4 x 3 = Joe = 1875

2500/4 = Mae = 625

Therefore, the partnership assets should be distributed $ 1875 for Joe and $ 625 for Mae.

6 0
3 years ago
What can a business do to improve its productivity? Lower salaries/Reduce its workforce/ Sell assets/ Invest in capital
Tomtit [17]
In order to increase the productivity business should invest more capital. Investing more capital means that there will be more productive assets that can be used.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • From this partial advertisement: Used car $93.38 per month for 60 months Cash price $4,200 Down payment $50 a. Calculate the amo
    5·1 answer
  • Suppose the price of tablets increases by 8 percent and producers respond by increasing the quantity supplied by 20 percent. The
    11·1 answer
  • Which of the following statements is true? Multiple Choice
    15·1 answer
  • Order these loans from highest monthly payment to lowest monthly payment. (Enter 1 as your answer to designate loan with highest
    11·1 answer
  • On March 1, Song Corp. receives a $100,000, 90-day, noninterest-bearing note receivable from a customer. The note has a 12% disc
    12·1 answer
  • Archie Co. purchased a framing machine for $45,000 on January 1, 2021. The machine is expected to have a four-year life, with a
    10·1 answer
  • Why are we forced to make choices in day-to-day life?
    9·1 answer
  • Payments on an installment note include the accrued interest expense plus a portion of the amount borrowed. Question 5 options:
    8·1 answer
  • Reedy Company reports the following information for 2012:
    15·1 answer
  • the true statement from the list below, regarding the Contribution Format Income statement. Multiple Choice The Contribution For
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!