1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
3 years ago
11

Jose, the sales manager, is working on the problem of increasing sales by using the rational model of decision making. in the fi

rst step he identified the problem of his employees needing more training. in the second step he thought of alternative solutions; and in step three he evaluated alternatives and selected a solution. in the fourth step, jose needs to _____.
Business
1 answer:
Grace [21]3 years ago
3 0
Jose, the sales manager, is working on the problem of increasing sales by using the rational model of decision making. In the first step he identified the problem of his employees needing more training. In the second step he thought of alternative solutions; and in step three he evaluated alternatives and selected a solution. In the fourth step, Jose needs to <u>implement and evaluate the training program </u><span><u>chosen.</u></span>
You might be interested in
Chaia makes slate table tops for a living. She is guaranteed a base pay of $300 per week, and also earns $75 per completed table
astra-53 [7]

Answer:

10 tabletops

Explanation:

Given that her basic weekly income is $300

Hence for her to meet are target of $1000 she has to work for the extra $700 since $300 is guaranteed

If one completed table top earn her $75

Hence she must complete 10 table tops to earn $750

Total earning = 750+300= $1050

3 0
3 years ago
The Peter's Group originated four years ago, and since then, the company has grown each year. Management has focused on making s
Gekata [30.6K]

Answer:

The Peter's Group originated four years ago, and since then, the company has grown each year. Management has focused on making sure that the organization's strategic goals cascade down through the organization so that the employees can work together in pursuit of common ends. Peter's Group is using aligned goals in their organization.

Explanation:

Aligned goals is what organizations do in order to gather all the forces towards the achievement of  common objectives.

6 0
3 years ago
Matt works part-time and is paid $6.75 per hour. Determine Matt's gross pay (hours worked x hourly rate of pay) for last week wh
borishaifa [10]

Answer:

Matt's gross pay (hours worked x hourly rate of pay) for last week when he worked 20.25 hours is equal to $136.69

Explanation:

Per hour amount paid to Matt = $6.75

Total number of hours worked by Matt = 20.25

To find Gross pay, multiply hours worked and hourly rate of pay.

Therefore,

Matt's gross pay (hours worked × hourly rate of pay) for last week when he worked 20.25 hours =20.25(6.75)=\$136.6875 ≈ $136.69

5 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
BMW has developed two new print ads designed to appeal to women.One ad uses local scenes from around its South Carolina plant an
Elden [556K]

Answer:

The correct answer is letter "A": split-run testing.

Explanation:

A split-run test is useful for companies advertising their products through e-mails or print advertisements. The firm takes a sample of the target population and divides the test into two sections to measure the responsiveness of consumers to one and another promotion. The advertisement that ends up resulting in being more beneficial is sent to all the audience the institution has.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Sodresh Sundials manufactures large stone sundials. It costs $14.22 to produce a sundial, which can then be sold for $36.75. The
    5·2 answers
  • Suki's salary is $1,200 per month. What is her yearly salary?
    7·2 answers
  • Demand is variable and the company wants to build a safety stock into R. The average daily demand is 15, the lead time is 3 days
    11·1 answer
  • Garcia Industries has sales of $167,500 and accounts receivable of $18,500, and it gives its customers 25 days to pay. The indus
    10·1 answer
  • Which of the following is a difference between common stock and bonds? Select one: a) Stocks have a stated maturity but bonds do
    13·1 answer
  • Of the following groups, which benefits most from a government price support program that establishes a floor price for an agric
    14·1 answer
  • The following summarizes the aging of accounts receivable for Johnston Supplies, Inc. as of July 31, 2019: Number of Days Unpaid
    8·1 answer
  • Jerome was preparing to host a graduation party for his friends and relatives when he suddenly realized that he did not have a b
    10·1 answer
  • Which of the following would be the least reliable source of scientific information?
    14·1 answer
  • A call option on MassComputer Corp. is trading with a strike price of $100 and an expiration date on November 18th at 4 pm in th
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!