1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11111nata11111 [884]
3 years ago
8

Your $128 regular pay, plus tips, was $237. How much were the tips?

Mathematics
2 answers:
Amanda [17]3 years ago
7 0
Just subtract them- $109
MAVERICK [17]3 years ago
5 0
Tips = 237-128=109
the answer is D. $109
You might be interested in
Find two consecutive even integers whose product is 288
Trava [24]
So I’m going to solve this using algebra OK?
So what you do is take the first integer as X.
Then we know that x(the first number) + X+2(the second number) is 288 right?
So we solve that saying x+x+2=288.
So 2X+2=288
2X+2-2=288-2 right?
So 2X=286.
So x is 286/2 right?
So x is 143.
Now the first number is 143 right?
So the second number should be 143+2 so 145.
I know they are not even but these are the solutions.
I don’t think there are any consecutive even numbers that add up to 288
6 0
3 years ago
A supermarket is selling two types of​ candies, orange slices and strawberry leaves. The orange slices cost $1.27 per pound and
garik1379 [7]

The question here has wrong numbers. Here is the correct question:

A supermarket is selling 2 types of candies, orange slices and strawberry leaves. The orange slices cost $1.27 per pound and the strawberry leaves cost $1.77 per pound. How many pounds of each should be mixed to get a 13-pound mixture that sells for $19.01?

Answer:

8 pounds of orange slices and 5 pounds of strawberry leaves

Step-by-step explanation:

This question is related to simple algebra

Let x represent orange slices weight

Let y represent strawberry leaves weight

The sum of the weights of x and y will be 13 pounds

So first equation will be x + y = 13

The total cost will be $19.01

So the second equation will be

1.27x + 1.77y = 19.01

Using first equation  

x + y = 13

x = 13 – y

Substituting this in the second equation

1.27 (13 - y) + 1.77y = 19.01

16.51 – 1.27y + 1.77y = 19.01

16.51 + 0.5y = 19.01

y = 5

 

Using this value of y to find x

x = 13 – y

x = 13 – 5

x = 8

So 8 pounds of orange slices and 5 pounds of strawberry leaves

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
As mercury revolves around the sun, it travels at a speed of approximately 30 miles per second. Convert this speed to kilometers
Elza [17]
30*1.6 = 48 km per second

48 * 2 = 96 kilometres
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 1 2/3 as a improper fraction
Bumek [7]
1 * 3 + 2
-----------
3


Answer: 5/3.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a triangle is rotated about the y axis as shown below, what three dimensional figure would be formed?
Serga [27]

Answer:

Try Cone:)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag
    13·2 answers
  • Bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
    10·1 answer
  • The expression 24y+36 represents the cost of a dozen eggs. Use factoring to write an expression that is equivalent to 24y+36 the
    11·1 answer
  • Find the slope of line. y= -3x-1
    11·2 answers
  • A rectangle has a height of a² + 3 and a width of a² + 2a + 5.
    8·1 answer
  • In order for Josh to graph the solution to the inequality 4x - 2y > 6, which of the following steps does he need to use? Sele
    10·2 answers
  • In the diagram below, m_MON = 1249, m _ MOP = 2x + 1, and m2 NOP = 2x
    5·1 answer
  • 5x(12-4)+3=?<br> PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!
    14·2 answers
  • BRAINLIESTI HAVE 10 MINS
    9·1 answer
  • Claire tried to evaluate an expression step by step.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!