1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
3 years ago
7

What is the value of the expression 4x−y/2y x when x = 3 and y = 3? −3 1 9 18

Mathematics
1 answer:
ziro4ka [17]3 years ago
5 0
(4x - y)/(2y + x) when x = 3 and y = 3 is
(4(3) - 3)/(2(3) + 3) = (12 - 3)/(6 + 3) = 9/9 = 1

You might be interested in
If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
Natali [406]

Answer:

$1.94 per square inch

8 0
3 years ago
Bob is thinking about leasing a car with a MSRP of $24,000 for three years. After three years, the leasing company expects the c
KengaRu [80]

Answer:C. 17,280

Step-by-step explanation:It this way because it cant be 3k obv or 6k. And it says 72% down not up so not d either :D

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(A) Write an expression that represents Sarah’s total pay last week. Represent her hourly wage with (w)?
garri49 [273]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Erica brought three and a half yards of fabric if she uses two thirds of it how much will she have left
Alecsey [184]
3 1/2 - (2/3)(3 1/2) = 

<span>7/2 - (2/3)(7/2) = </span>

<span>7/2 - 7/3 = </span>

<span>21/6 - 14/6 = </span>

<span>7/6 or 1 1/6 yds</span>
8 0
2 years ago
Write the number name for 43,080,700
Likurg_2 [28]
Forty three million, eighty thousand, seven hundred  
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4.666666... repeating as a fraction? also 0.232323... repeating?
    15·2 answers
  • Compare the functions shown below:<br><br> Which function has the greatest maximum y-value?
    10·2 answers
  • Ben buys a car for $50,000. The value of the car decreases at a rate of 4% per year. How much will the car be worth in 3 years?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP PLEASE PLEASE
    6·1 answer
  • The lodge at the Three Lakes Resort is offering the following two options for a holiday weekend.
    13·1 answer
  • In preparation for a graduation party, Christine bought peaches, oranges, and bananas. Peaches cost $1.50 each, oranges cost $1.
    11·1 answer
  • What is 90a + (78b - 56e) - 46 + 981c ?
    9·2 answers
  • In timed typing test,Lara typed 63 words per minute.Estimate the number of words she should be able to type in a half hour.Show
    6·2 answers
  • Find the missing side length.
    11·1 answer
  • Jed bought a generator that will run for 2 hours on a liter of gas. The gas tank on the generator is a rectangular prism with di
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!