1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
3 years ago
13

Jill says that 6 is a common factor of 56 and 36 is she correct explain

Mathematics
2 answers:
Karo-lina-s [1.5K]3 years ago
5 0
She would be correct for 36 but not for 56 10 x 6 =60 60 - 6 = 54
valentina_108 [34]3 years ago
5 0
Correct : 36

Wrong : 56

Because : there is no number that 6 can multiply into to get 56.
You might be interested in
Which are two possible reasons for the change within the frog population?
marishachu [46]

The given sequence;–3.2, 4.8, –7.2, 10.8, is a geometric progression common ratio of -1.5.

<h3>What is a geometric series?</h3>

When all the terms of a geometric sequence are added, then that expression is called geometric series.

The given sequence ;

–3.2, 4.8, –7.2, 10.8, …

The common ratio

= -4.8/ 3.2

= - 1.5

The terms having a common ratio of -1.5 best describe the relationship between the successive terms in the sequence of the terms.

Learn more about geometric sequence here:

brainly.com/question/2735005

#SPJ1

7 0
2 years ago
Help me solve this question
OLEGan [10]

Consider the first term on the left side.

\displaystyle \frac{2\sin{A}}{\cos{3A}}\\\\=\frac{2\sin{A}\cos{A}}{\cos{3A}\cos{A}}\qquad\text{multiply by cos(A)/cos(A)}\\\\=\frac{\sin{2A}}{\cos{3A}\cos{A}}\qquad\text{double angle formula for sin}\\\\=\frac{\sin{(2A-A)}}{\cos{3A}\cos{A}}=\frac{\sin{3A}\cos{A}-\cos{3A}\sin{A}}{\cos{3A}\cos{A}}\\\\=\tan{3A}-\tan{A}

Then the sum of the three terms on the left is

\left(\tan{3A}-\tan{A}\right)+\left(\tan{9A}-\tan{3A}\right)+\left(\tan{27A}-\tan{9A}\right)\\\\=\tan{27A}-\tan{A}\qquad\text{Q.E.D.}

4 0
4 years ago
10 points
Andreas93 [3]
YOU JUST BROUGHT BACK A OLD MEMORY!!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the unit rate of $2.09 per pound to find the cost of 8.5 pounds of grapes. [Type your answer as a number and round to the ne
Marat540 [252]

multiply total weight by unit cost

8.8 x 2.09 = 17.765 = $17.77

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
17.<br> Use Mathematical induction to prove:<br><br> 4 + 9 +14 +…..+(5n-1) = ( n/2) (5n+3)
Alika [10]

Answer: plse use the given formula in rs aggarwal book

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Is A B C And D correct ? If not what are the answers ?
    10·2 answers
  • NEED ANSWER ASAP!! ! 15 points! Is the set of multiples of 5 closed under division? Explain why or provide a counterexample if n
    6·1 answer
  • 5. Based on the data in the table, how many
    9·1 answer
  • What is the solution to the equation x – 12 = –3?
    14·1 answer
  • PLZZZZZ HELP WILL MARK BRAINLIEST
    6·1 answer
  • A) c&lt; 13<br> b) c&lt;-)<br> c) c&gt; 13<br> d) c&gt;-73
    9·1 answer
  • You roll a 6 sided die, what is the probability or rolling 1 or a number greater then 4
    15·1 answer
  • In 2001, the world population 6.5 billion and was increasing at a rate of 1.2% each year.
    7·1 answer
  • A barn is shaped like a rectangular prism with a triangular prism on top as shown. The exterior four walls and two triangular fa
    6·1 answer
  • Need help with big ideas!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!