1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
3 years ago
8

2/1÷1/4 do you know the answer

Mathematics
2 answers:
masha68 [24]3 years ago
8 0
2/1 divided by 1/4
Keep Change Flip
2/1 x 4/1 = 8/1
8/1= 8
choli [55]3 years ago
7 0
2/1 divided by 1/4.
Keep change flip.
2/1 x 4/1 = 8
You might be interested in
Saira weights 25 pounds more than umbar . If together they weight 205 pounds. What is the weight of saira
goblinko [34]
To solve this, you can create an equation. Say the weight of Umbar is x, then Saira weighs x+25. Together they weigh 205. So, you get the equation

x+x+25=205

Then solve for x. 

2x+25=205
2x=180
x=90

Then to find Saira's weight, add 25 to Umbar's weight. 

90+25=115.
6 0
3 years ago
Angle PSR measures 99°.
Maru [420]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I need helppp I’m stuck
Nikitich [7]
K (-3,-3)
L (1,-1)
M (-1,-5)
N (-5,-7)
6 0
3 years ago
W(x)=-3x-4 find w (7)
JulsSmile [24]

Answer:

w=-7

Step-by-step explanation:

Soooo-

W(x)=-3x-4

divide both sides by x

W=-3-4

combine like terms

W=-7

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Need help with this answer plz help
jeyben [28]
It would be H because 13 has no factors other than 1, and 13.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the area of this object
    6·2 answers
  • Harrold bought 1.4 pounds of fruit from the market that cost $12.60 how much did he pay per pound for fruit
    11·2 answers
  • A statement which checks to see if the value of the expression on the left side is the same as the value of the expression on th
    12·1 answer
  • 6.2 x 4.3 + 7.6 simplify
    12·1 answer
  • Pedro bought 8 tickets to a basketball game. he paid a total of $208. write and equation to determine whether each ticket cost $
    9·1 answer
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • A clothing store is having a one
    6·1 answer
  • The exterior angles of a quadrilateral have measures of 80°, 65, 2x", and 3x . Find the value of x.
    9·1 answer
  • 3x + 3y = 9<br> -3x + 2y = 1
    12·1 answer
  • HELP ASAP GIVING BRAINLIEST!!! There are other questions, feel free to answer.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!