1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saveliy_v [14]
3 years ago
8

The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
qaws [65]3 years ago
8 0

Answer:

$10.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of scarves.

$96.75 / 9 scarves

$10.75 per scarf

You might be interested in
What is -3/8 divided by -6/7? Help quick please
olganol [36]
Namaste :)

HERE IS YOUR ANSWER:

SEE THE ATTACHMEMT

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
3. Do the following represent a function? Explain why or why not for each.​
Alex777 [14]

Answer:

No and No

Step-by-step explanation:

Two x-intercepts match up to more than one y-intercept.

6 0
3 years ago
A shipment of 105 Otter box covers for I-phones has arrived. The total invoice (excluding tax, shipping, etc.) is $3,849.75.
bezimeni [28]
<span>3,849.75 </span>÷ 49.95 = 77 (Calculator)

Sense you would like it explained than the question is asking how many otter box Defender Covers where shipped in that price. So when you have that they want the amount of Otter Box Defenders than you divide the amount paid for the shipment with the amount of the otter box defender price.

I hope this is helpful.
3 0
3 years ago
How many times more <br>people attended shows in 2006 than in 2009? 17.1 in 2006 and 14.3 in 2009
Trava [24]
2.8 more people attended more shows in 2006 than in 2009
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Consider testing the hypotheses null: p=0.4 vs. Ha:p&gt;0.4. Four possible sample statistics, along with four possible p-values,
Radda [10]

Answer:

A) 0.42/0.138

B) 0.38/0.019

C) 0.51/0.72

D) 0.46/0.293

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • [(a/b)+1] / (c/b)
    14·1 answer
  • What is 3√25 - √9 expressed in simplified form?<br> 12<br> 15<br> 66<br> 72
    15·1 answer
  • Solve the equation. <br> -8 = -2p + 2p
    7·2 answers
  • Help please!!!<br><br> -6. {[-32 + 8 + (9 - 27] - 14} - (-2)
    8·1 answer
  • What is the slope-intercept form of m= -4
    14·2 answers
  • Diego has written a feature story about a drumming circle. What should he include in his visual presentation to interest the aud
    7·1 answer
  • Please help me with this!!
    8·1 answer
  • I have a D in math and need to bring my grade up!! Please help!! 32 pts!!!!
    11·1 answer
  • 4.
    13·1 answer
  • Find the circumference of the circle and show work
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!