1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
7

Simplify: (3^5)^2 / 3^-2 A) 3^10 B) 3^9 C) 3^12 D) 3^8

Mathematics
1 answer:
ozzi3 years ago
6 0

So the correct answer is C .

You might be interested in
In 2020, there were about 260 million gas powered cars on the road. This number isexpected to decrease at a rate of 1.1% per yea
Amanda [17]

This is an equation of exponential decay

y(t) = a b^ t where a is the initial amount

b is the decay factor

t is the time in years

b is found by taking 1 and subtracting the percent it decreases in decimal form

Letting t =4

y(t) = 260 million * ( 1- .011) ^ 4

=248.7473796 million

=24874737.96

Rounding to a whole number

= 24874738

6 0
1 year ago
There are 15 people on a basketball team, and the coach needs to choose 5 to put into
snow_lady [41]

Answer:

The coach can do this in 3,003 ways

Step-by-step explanation:

Here, the coach needs to select a team of 5 from a total of 15 players

Mathematically, the number of ways this can be done is simply 15 C5 ways

Generally, if we are to select a number of r items from n items, this can be done in nCr ways = n!/(n-r)!r!

Applying this to the situation on ground, we have;

15C5 = 15!/(15-5)!5! = 15!/10!5! = 3,003 ways

3 0
4 years ago
Just give answers to blanck ones just give me The answers cause I don't want no explaining because I'm Savage
Airida [17]
Omg wow bruh #savageaf
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 41 1/2 miles on 1 1/4 gasoline. Another ca
sashaice [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

We want to study the fuel consumption of each car, i.e the amount of mile per gallon the cars will consume

Step one:

given data:

First car

distance covered= 41 1/2 = 41.5miles

amount of gallons= 1 1/4= 1.25gal

the miles per gallons= 41.5/1.25=33.2 miles per gallon

Second car

distance covered= 21 3/5= 21.6miles

amount of gallons=4/5=  0.8gal

the miles per gallons= 21.6/0.8=27 miles per gallon

1. Therefore the unit rate of

the first car = 33.2 miles per gallon

the second car=27 miles per gallon

2. the first car can travel a greater distance on 1 gallon of gasoline

8 0
3 years ago
A middle school has 600 students and 34% of them are in the 8th grade. One-fourth of 8th graders walk to school. How many 8th gr
Kaylis [27]

600 * .34 =  204 are in 8th grade

204 * 1/4 = 51 51 8th graders walk to school

D

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rename 1/3 and 5/18 using the least common denominator.
    10·1 answer
  • I do all things in zero sums in my head is that possible to be a zero?
    7·2 answers
  • I need help...........Please, i will give brainliest for best answer, thank you so much!!
    13·2 answers
  • Sherman has 5 cats and 5 dogs. He wants to buy a toy for each of his pets. Sherman has $41 to spend on pet toys. How much can he
    13·1 answer
  • 12 X +12+ X. WHAT IS X?
    15·2 answers
  • The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
    6·1 answer
  • PLEASE HELP‼️‼️<br> A<br> B<br> C<br> D
    9·2 answers
  • Fill in the blank ____pi/3 cos pi/6 = 1/2 (sin pi/2 + sin pi/6)
    6·2 answers
  • 5.x.10=150 find x<br> 6.x.100=1000
    12·1 answer
  • Can somebody pleaseee draw the line on these
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!