Answer:
Store A and it would cost $32.40 (answer choice A)
Step-by-step explanation:
Let's start by studying how much she would pay for a single balloon on each store:
In store A: (5 balloons for $6) then per each balloon: $6/5 = $1.2 per balloon.
In store BA: (13 balloons for $16.25) then per each balloon: $16.25/13 = $1.25 per balloon.
This shows us that the better price is in store A if she wants to pay as little as possible. Now, at that price, if she wants to buy 27 balloons, she will be paying (27 times $1.2): 27 * $1.2 = $32.40
Answer:
Step-by-step explanation:
Srry
Answer:
ANSWER =13,24,14 is the answer
Step-by-step explanation:
please follow
If you graph the two equations then you will find that they intersect at (-2,-2).
You then have to check your answer.
x=4y+6
(-2)=4(-2)+6
-2=-8+6
-2=-2
x-3y=4
(-2)-3(-2)=4
-2+6=4
4=4