1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brums [2.3K]
3 years ago
10

A website allows users to download television episodes and music videos. All television episodes cost the same to download, and

all the music videos cost the same to download. Ryan pays $5.95 to download 4 television episodes ans 1 music video. Seth pays $6.95 to download 3 television episodes and 2 music videos. How much does the website charge to download a television episode? a music video?
Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]3 years ago
6 0
For Ryan it would be 5.95=4t+m
For Seth it would be 6.95=3t+2m
1.So next you would figure out just one of the prices by moving the equation around and getting just one variable on each side: m=5.95-4t
2. Substitute that into the second equation and solve: 6.95=3t+2(5.95-4t) then
6.95=3t+11.9-8t (subtract 11.9 from each side) -4.95=-5t (divide each side by 5) t=.99
3. now you know each each tv show is 99 cents. now substitute that into the equation and solve: 6.95=3(.99)+2m then 6.95=2.97+2m (subtract 2.97 from each side) 3.98=2m (divide each side by 2) m=1.99
4. now you know each music video is $1.99 each. check your answer by substituting in each equation:
5.95=4(.99)+(1.99) 5.95=5.95 yes!
6.95=3(.99)+2(1.99) 6.95=6.95 yes!
5. solve in a full sentence: The website charges $0.99 to download a television show and $1.99 to download a music video
You might be interested in
What is (a+b)(a-b) equal
Alja [10]

Answer:a squared-b squared

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me plz
nikdorinn [45]
A) 36 is your correct answer thank you 

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! In a _ IRA, the contributions are taxable when deposited, but the money is
telo118 [61]

Answer:

roth, tax exempt

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Urpi wants to buy towels online. There are two stores with the kind of towel she wants. The first store charges $20 per towel, a
Kamila [148]

Answer:

1 A the first store.

2. B The second store.

Step-by-step explanation:

1. The store with the dearest towel  is The First one ( $20 compared with $18).

2. The equation for the cost in the first store is P = 20n + 25.

The cost in the second  store is given by P = 18n + 35.

For 15 towels first store charges:

20 * 15 + 25 = $325.

Second store charges:

18 * 15 + 35 =  $305.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
ms adams shares out 40 pencils between niamh and jack in the ratio 3:5 how many pencils does each child get
Neporo4naja [7]
40 times 3/3+5= Niamh’s amount = 40x3/8 = 15 pencils
40 times 5/3+5= Jack’s amount =
40x5/8 = 25 pencils
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's The Domain And Range
    13·1 answer
  • PLEASE HELP! I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST!
    10·2 answers
  • The drawing has a scale of 2/5in = 4ft. What is the actual length of a bus
    15·1 answer
  • Write an equation in standard form that has a slip of 6 and passes through (-1,3)
    8·1 answer
  • A raise that regularly sells for $84.99 is 30% off. Find the discount and sales price
    12·1 answer
  • Find the exact circumference of the circle.
    11·1 answer
  • What factors of 56 are multiples of 2
    5·1 answer
  • Which of the following can be used to show a cause-and-effect relationship between two variables?
    12·2 answers
  • Solve for x ... please help
    5·1 answer
  • PLZ HELLLP 50 POINTS, WILL GIVE BRAINLY PLZZZZZZZZZZ
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!