1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
3 years ago
12

Write and solve an equation to find the value of the variable 104,137,154,131,x; mean=130

Mathematics
1 answer:
Damm [24]3 years ago
3 0
(104+137+154+131+x) / 5 = 130

The calculation part I would like to leave it for you. It's a good practice.
You might be interested in
Which is the graph of the linear equality 2x-3y<12
WINSTONCH [101]

Answer:

The graph below shows the answer to

2x - 3y < 12

Also shown as

-3y < -2x + 12

Step-by-step explanation:

You can rearrange the inequality by subtracting 2x from both sides to isolate the y.

You now have -3y < 12 -2x

which can be put into the standard linear equation form of

-3y < -2x + 12

Then you divide both sides by -3 to get singular value of y, which is something like

-3/-3y < -2/-3x + 12/-3

which is

y > 2/3x -4

Note: I switched direction of the inequality because you are dividing both sides by a negative value.

7 0
2 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 2y^2 + 2y + 2y + 2x^2.
klio [65]

Answer:

2x^2+2y^2+4y would be your answer

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
One cell phone carrier charges 26.50 a month plus 0.15
Gwar [14]

So what do you need us to do for you?

4 0
3 years ago
2730/10,000 in decimal notation
ziro4ka [17]

2730/10,000 in decimal notation is 0.273

6 0
3 years ago
Other questions:
  • James purchased a ski boat costing $12,100 with $1,000 down and loan
    14·1 answer
  • The scatter plot below shows the average rent (in dollars per month) for a 1 bedroom apartment in new york city each year betwee
    12·1 answer
  • -1/-2*9*3/7what is -1 / -2 * 9 * 3/7
    11·2 answers
  • Please help me solve number 1. Urgent.
    14·1 answer
  • Ian earns $104 for working 8 hours. Cody earns $99 for working 9 hours. Austinearns $100 for working 8 hours. Who has the highes
    6·1 answer
  • Find the circumference of a circle with a radius of 18.59 inches to the nearest tenth of an inch.
    12·1 answer
  • Help plz I need it it’s hard
    11·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (-4, -5) and (-2, -6)?
    5·1 answer
  • Given f(x)=3x-2f(x)=3x−2, find f(-5)f(−5).
    12·2 answers
  • Please label these dates from least to greatest
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!