1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
3 years ago
8

Can you please help me with this?

Mathematics
1 answer:
11Alexandr11 [23.1K]3 years ago
4 0

Answer:

y=1

Step-by-step explanation:

Ⓗⓘ ⓣⓗⓔⓡⓔ

Well, the ratio of x:y are 3:1

Because the x is literally 3, the ratio is...3:1.

Hence, y=1

(っ◔◡◔)っ ♥ Hope this helped! Have a great day! :) ♥

Please, please give brainliest, it would be greatly appreciated, I only a few more before I advance, thanks!

You might be interested in
IF YOU ANSWER THIS I WILL GIVE YOU BRAINLIEST!! 21PTS
vovangra [49]
<span>200 < 225 + 80x < 550

The 200 is the amount the Jenna currently have. 
225 + 80x is the amount that Jenna has to pay given x number of hours.
550 is the sum of Jenna's 200 and additional 350 she can get by selling pre-ordered Cds. This is the maximum amount she can pay for the studio rental and sound technicians.

225 + 80x < 550
80x < 550 -225
80x < 325
80x / 80 < 325/80
x < 4.06 or 4 hours

225 + 80x </span>→ 225 + 80(4) = 225 + 320 = 545
<span>
The number of hours for the sound technician will range from 1 hour to 4 hours. 

Assuming they will use 6 hours.

225 + 80(6) = 225 + 480 = 705
705 - 550 = 155

Jenna has to raise an additional $155 to pay off the studio rent and 6 hours of sound technicians. 


</span>
4 0
2 years ago
What principle will amount to $6000 if invested at 5.5% compounded monthly for 10 years?
Tju [1.3M]

Answer:In 10 years, you will have $10,386.46

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
6x+3y=24<br><br> 3x-4y=-21<br> What is the solution of system of equations
mezya [45]

Answer:

i don't know if it is correct or not, sorry if i were mistaken

7 0
3 years ago
What is another way to write x 4/3
zloy xaker [14]

Answer:

1.3333333333333333 or 1 1/3

Step-by-step explanation:

What is the x?

4 0
3 years ago
The Local animal shelter uses one and 3/5 bags of dog food each day to feed all of its dogs. For how many days will a donation o
horrorfan [7]

Answer: 12 ÷ 1 3/5

The problem is asking us to find how many days food would last. Since the food shelter uses 1 3/5 each day, the 12 bags of food would be split into 1 3/5 they use each day.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • Solve by factoring
    12·2 answers
  • You have 9 pieces of wood of different lengths that you are attempting to glue together that will have a length of exactly 10 in
    8·1 answer
  • Please help me 80 points for who answers :)
    7·2 answers
  • How can you simplify <br>-4/7 + (-4/3)​
    13·1 answer
  • Find the explicit solution for:<br> dX/dt=(x-1)(2x-1), ln(2x-1/x-1)=t
    14·1 answer
  • Violet obtained a 25 year fixed rate mortgage for $176,900 on a home that cost her $194,300. If the interest rate in the mortgag
    7·1 answer
  • For a medical study, a researcher wishes to select people in the middle 60% of the population based on blood pressure.
    9·1 answer
  • A salesperson receives 30% commission on the total sales they make in a year How much commission do they make with $350,000 in s
    6·1 answer
  • Solve the following equation for x<br> 2x+6=3x−12x+6=3x−1
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!