1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lemur [1.5K]
3 years ago
5

Quality control is best defined as:

Business
1 answer:
WITCHER [35]3 years ago
7 0

Answer:

The correct answer is letter "B": the process of ensuring that quality assurance is performed according to the quality plan to ensure conformance to specifications (set by the organization performing the project) and to eliminate the causes of specific problems.

Explanation:

Quality control refers to the set of steps companies take to measure how good their product is intending to avoid problems at the moment of providing them to end-users. According to each good manufactured the company has guidelines established with the minimum standards that the product must meet.  

The most rigid quality control is, the higher the possibilities of offering a reliable product to consumers.

You might be interested in
Under process model, organizational effectiveness is portrayed by having internal conflict where information flows easily both h
andreev551 [17]

Answer:

True

Explanation:

The process model is a model that represents the work flow for achieving the company goals and objectives

In the process model, the effectiveness of an organization would be portrayed by the conflict that occurs internally. It could be the situation when the flow of the information is in a horizontal way and in a vertical way and the functioning of the operations internally is quite smooth and works with trust towards individuals

Therefore the given statement is true

8 0
3 years ago
A company normally sells its product for $20 per unit. However, the selling price has fallen to $15 per unit. This company's cur
nata0808 [166]

Answer:

$200 (a deduction)

Explanation:

The accounting standard for inventories IAS 2 requires that inventory be carried at the lower of cost or net realizable value. Inventory will initially be recognized at the cost ( which includes the cost of the item and other associated cost such as freight ). However, its carrying amount must be reviewed to ensure it is not higher than the realizable value.

Given that the selling price is now $15 which is lower than the cost of $16, it means that the amount that can be realized from the sale of a unit is $15.

= $16 - $15

= $1

As such, an adjustment in form of a reduction of the carrying amount of $1 per unit is required. The amount of the lower cost of market adjustment the company must make as a result of this decline in value

= $1 × 200 units

= $200 (a deduction)

8 0
3 years ago
North Inc. is a calendar-year C corporation, accrual-basis taxpayer. At the end of year 1, North accrued and deducted the follow
kvv77 [185]

Answer:

;l'l;';l/

Explanation:l;';l'l;'

fdgbfv bhj,/..,iuxklmn jk

6 0
3 years ago
The business owner used $25000 from their personal savings account to but common stock in their company. what would be the journ
irina1246 [14]

The accounting entry is to Credit Cash for 25000 and Debit Common Stock for 25,000

<h3 /><h3>What is journal entry?</h3>

Journal entry shows how a business financial transactions are being recorded.

Typically, when cash is withdrawn from a business or personal account, the accounting entry is to credit the cash account.

Hence, the accounting entry is to Credit Cash for 25,000 and Debit Common Stock for 25.000.

Learn more about journal entry here : brainly.com/question/14279491

#SPJ1

7 0
2 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A country decides to produce wool. Which of the following key economic questions does this decision address?
    14·2 answers
  • A firm in monopolistic competition tends to have more control over price when it is g
    13·1 answer
  • Daniel Hair Stylists' adjusted trial balance and income statement follow. Prepare Daniel's statement of retained earnings for th
    15·1 answer
  • A school at which you are likely to be accepted because you meet graduation requirements is called a:
    7·2 answers
  • What is the difference between crowd sourcing and crowd funding?
    13·1 answer
  • The advantage to departmentalizing by the function performed is Group of answer choices A. increased accountability for product
    13·1 answer
  • Classical economists contend that official measures of unemployment: Multiple Choice understate the problem due to the existence
    14·1 answer
  • Can you think of a bad decision from your own school or work experience, or from recent business or political news stories, that
    6·1 answer
  • A finance question that I need help with.
    9·1 answer
  • Suppose that hedonic wage studies indicate a willingness to pay $50 per person for a reduction in the risk of a premature death
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!