1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-BARSIC- [3]
3 years ago
9

A car traveled 462 miles per tankful of gasoline on the highway and 336 miles per tankful of gasoline in the city. If the car tr

aveled 6 fewer miles per gallon in the city than on the highway, how many miles per gallon did the car travel in the city?

Mathematics
2 answers:
aivan3 [116]3 years ago
6 0

Answer:

16 miles per gallon

Step-by-step explanation:

Please kindly check the attached file for explanation.

vampirchik [111]3 years ago
6 0

Answer:

The car traveled 16 miles per gallon in the city

Step-by-step explanation:

Speed in highway = a miles per gallon

Speed in city = b miles per gallon

The car covers a miles with 1 gallon of fuel in the highway

It will cover 462 miles with 462/a gallons of fuel in the highway

The car covers b miles with 1 gallon of fuel in the city

It will cover 336 miles with 336/b gallons of fuel in the city

The car traveled 6 fewer miles per gallon in the city than on the highway

b = a - 6

Since the speed does not change with the fuel capacity of the car

462/a = 336/b

But b = a -6

462/a = 336/(a-6)

462(a-6) = 336a

462a - 2772 = 336a

462a - 336a = 2772

126a = 2772

a = 2772/126

a = 22 miles per gallon

The car travel 22 miles per gallon in the highway

In the city, b = a -6

b = 22 -6

b = 16 miles per gallon

The car traveled 16 miles per gallon in the city

You might be interested in
What can you multiply to get 196 but add to get 53.
REY [17]
Four and fourty nineI hope this helps !
3 0
3 years ago
What is the answer in that Equation
yulyashka [42]
T=2\pi\sqrt{\dfrac{m}{k}}\ \ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 2\pi\\\\\sqrt{\dfrac{m}{k}}=\dfrac{T}{2\pi}\ \ \ \ \ \ |square\ both\ sides\\\\\dfrac{m}{k}=\dfrac{T^2}{4\pi^2}\ \ \ \ \ \ |multiply\ both\ sides\ by\ k\neq0\\\\\boxed{m=\dfrac{T^2k}{4\pi^2}}
4 0
3 years ago
If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
Maksim231197 [3]

Answer:

$0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15 is 0.25

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME PLZ!!!!!! Which values equivalent to the fraction below? CHECK ALL THAT APPLY.
Lana71 [14]
The values or the answer is C and F!
3 0
3 years ago
Which set of ordered pairs represents a linear function?
kifflom [539]

Answer:its d

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Sandi has 3/5 of an hour to wrap presents. If it takes her 1/10 of an hour to wrap each present, how many can she wrap in the ti
    15·1 answer
  • 0.561 rounded to the nearest hundredth is what
    15·2 answers
  • Solve for the variable <br> 3x=-7
    10·1 answer
  • How many times does 8 go into 14
    11·2 answers
  • Which single transformation is shown in this picture?
    13·1 answer
  • A figure rests entirely in Quadrant 4. It is rotated 270° counterclockwise about the origin. In which quadrant does its resultin
    13·1 answer
  • Corresponding Angles are congruent.
    10·1 answer
  • Imagine you are the Ghost of Pheidippides. Write the whole story of the Battle of Marathon from your point of view.
    5·1 answer
  • Find the value of X that will make L||B
    6·1 answer
  • Find the domain and range
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!