Answer:
Step-by-step explanation:
we know that
The compound interest formula is equal to
where
A is the Final Investment Value
P is the Principal amount of money to be invested
r is the rate of interest in decimal
t is Number of Time Periods
n is the number of times interest is compounded per year
in this problem we have
substitute in the formula above
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
1250 meters per one minute
Step-by-step explanation:
see the step-by-step solution as in the picture attached below.
I hope this answer will help you. Have a nice day !
Answer:
10/11×99=90
Step-by-step explanation:
10/11×99=90
20/20×99=99
12/7×99=169 5/7
16/15×99=105 3/5
Answer: x = 10
Step-by-step explanation:
-x = 9
Whenever there's a negative number you always know there's a 1 in front of the x
-1x =9
+1 +1
equals x= 10