1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
2 years ago
5

How many times is six going to 102

Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]2 years ago
5 0
Six goes into 102 seventeen(17) times
You might be interested in
You invest $15,000 in a savings account with an annual interest rate of 2.5% in
almond37 [142]

Answer:

\$16,990.62  

Step-by-step explanation:

we know that    

The compound interest formula is equal to  

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}  

where  

A is the Final Investment Value  

P is the Principal amount of money to be invested  

r is the rate of interest  in decimal

t is Number of Time Periods  

n is the number of times interest is compounded per year

in this problem we have  

t=5\ years\\ P=\$15,000\\ r=2.5\%=2.5/100=0.025\\n=4  

substitute in the formula above

A=15,000(1+\frac{0.025}{4})^{4*5}  

A=15,000(1.00625)^{20}  

A=\$16,990.62  

5 0
3 years ago
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
A plane is traveling 75 kilometers per hour . How many meters does the plane travel in one minute ?
IceJOKER [234]

Answer:

1250 meters per one minute

Step-by-step explanation:

see the step-by-step solution as in the picture attached below.

I hope this answer will help you. Have a nice day !

4 0
3 years ago
help please due today please please please please please please please please please please please please please please please p
bulgar [2K]

Answer:

10/11×99=90

Step-by-step explanation:

10/11×99=90

20/20×99=99

12/7×99=169 5/7

16/15×99=105 3/5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
-x=9 pls help I’m behind
olchik [2.2K]

Answer: x = 10

Step-by-step explanation:

-x = 9

Whenever there's a negative number you always know there's a 1 in front of the x

-1x =9

+1 +1

equals x= 10

6 0
2 years ago
Other questions:
  • In the function y = .08x + 5, y represents the cost of water per gallons and x represents the number of gallons. How much does t
    8·1 answer
  • A circle has a radius of length r. If you mark off an arc on the circle of length 2r what is the measurement of the angle that s
    8·2 answers
  • A local bowling alley charges $4.50 to play one game and $4 to rent one pair of shoes. The expression 4.5g + 4 represents the to
    5·1 answer
  • Find the height a 17-foot ladder can reach on the side of a building when it
    6·1 answer
  • Simplify. 1+32⋅2−5 A −48 B 14 C 15 D 27 (Sorry for the first few times it wouldn't let me edit the format)
    9·1 answer
  • What is the remainder when 73,847 is divided by 43? Enter your answer as a whole number in the box
    6·1 answer
  • (4.8). (-8.16)<br> find the slope of the line through each pair of points.
    7·2 answers
  • I NEED HELP NOW!!
    8·1 answer
  • 3. Melissa and her family went to IHOP for breakfast. There total bill came to $40. The waiter was so good they decided to leave
    13·2 answers
  • Decide if the statement is true or false.<br> 7 is a solution of - 4x = -28.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!