I think the answer is 9
It's a smaller version of the other figure.
21/3=7
27/3=9
Answer:
1st one 6.4
Step-by-step explanation:
C^2= a^2 +b^2
C^2 = 5^2 + 4^2
C^2 = 25 + 16
C^2= 41
Root of 41 is 6.4
Answer:
∠L = 54°
Step-by-step explanation:
5x + 2x + 3x = 180 (all angles in a triangle add up to 180)
10x = 180
x = 18°
∠L = 3x
sub x = 18
3(18) = 54
∠L = 54°
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer:
2
Step-by-step explanation:
the - means you have to subtract to add. so subtract 3 over 4 and you get 2