1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dahasolnce [82]
3 years ago
5

What is the ratio of x to y? 3x = 8y

Mathematics
1 answer:
skelet666 [1.2K]3 years ago
4 0
The answer is 8/3

3x= 8y

x     8
-- = ---
y     3
You might be interested in
A baseball hat for $22.90 at 5% sales tax
vovikov84 [41]
I think it's $21.75 with tax
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is greater thirty six and nine thousandths or four tens
malfutka [58]

Answer:

four tens

Step-by-step explanation:

four tens is greater because:

four tens = 40

thirty six and nine thousandths = 36.009

36.009 < 40

6 0
3 years ago
over the weekend Mario rode 43 miles. On Sunday he rode 3 miles more than 2/3 his distance on Saturday. How many miles did he ri
Ierofanga [76]
X+ (2x/3 +3) = 43
3x + 2x + 9 = 43
5x + 9 = 43
5x = 34
x =  \frac{34}{5}
8 0
3 years ago
REWARDING BRAINLY TO CORRECT ANSWER
Jlenok [28]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Add them all then divide the amount of numbers added.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pleaseeee help !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I don’t understand
mafiozo [28]

Answer:

None

Step-by-step explanation: Where is the question?

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The voltage in an electrical circuit is multiplied by itself each time it is reduced. The voltage is 27/125 of a volt and it has
    9·1 answer
  • Which must be true of a quadratic function whose vertex is the same as the y-intercept ?
    9·1 answer
  • 6 radians is the same as what degree
    14·2 answers
  • PLS help ill give 50 points to the person who answers correctly The instructions of an art project tell students to cut a piece
    15·1 answer
  • The ratio if the base edges of two similar pyramids is 3:4 the volume of the larger pyramid is 320 in^3. What is the volume of t
    14·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • What is the intermediate step in the form (x + a)2 = b as a result of completing the
    11·1 answer
  • Please help will give brainliest answer ​
    11·2 answers
  • Sam's toy chest holds 840
    5·1 answer
  • Which of the following has a slope of –2 and a y-intercept of 4?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!