1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BARSIC [14]
3 years ago
9

The Nevada Taxicab Authority has set standard fares and fees. To pick up a passenger, the cab company charges a fee of $3.30. Fo

r each mile the cab carries the passenger, there is a charge of $2.40 per mile. If a passenger is charged $101.22, how many miles did the passenger travel in the cab? Round your answer to the nearest tenth.
Mathematics
1 answer:
arsen [322]3 years ago
5 0

The passenger has drove 40.8 miles in cab

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, To pick up a passenger, the cab company charges a fee of $3.30

Let "x" be the number of miles

For each mile the cab carries the passenger, there is a charge of $2.40 per mile

Therefore,

Total charge = 3.30 + 2.40 ( number of miles )

Total charge = 3.30 + 2.40x

<em><u>Given that passenger is charged $ 101.22</u></em>

Therefore, total charge = 101.22

101.22 = 3.30 + 2.40x

Solve the above expression for "x"

2.4x = 101.22 - 3.3

2.4x = 97.92

x = 40.8

Thus the passenger has drove 40.8 miles in cab

You might be interested in
Write an expression for the sequence of operations described below.
emmasim [6.3K]

Answer:

8x10+m

Step-by-step explanation:

because of PEMDAS you multiply the 8x10 1st then add the product to m

6 0
3 years ago
Find the range of the data. scores: 84, 83, 80, 95, 99, 95, 83, 83, 92, 84
In-s [12.5K]
To find the range of these scores, we must take the largest scores and subtract the smallest from it.

The largest score is 99, and the smallest score is 80.

99 - 80 = 19

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
15z-7=14z+12 What does Z equal​
Anika [276]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

15z-14z=12+7

z=19

8 0
3 years ago
A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?
Hoochie [10]
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
6 0
3 years ago
Ayudaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
maksim [4K]
Lo siento, no hablo español
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A keyboard that costs $475 is marked<br> down 15% for a sale. How much is the<br> savings?
    6·2 answers
  • Solve the question belo , thanks
    7·1 answer
  • Simplify (5+1)^2-(11+3^2) divides by 4
    8·1 answer
  • Find (f+g)(x) if f(x)=2/x+1 and g(x)=x-2
    14·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST!!!! Pls help :(
    15·1 answer
  • What is 7 raised to the power of 1?
    14·2 answers
  • At 8:00 A.M.​, Bob started filling a 2,400​-gallon pond. At 10:00 A.M.​, he had filled 1,200 gallons. At what time will the pond
    5·1 answer
  • A plane traveled 4575 miles with the wind in 7.5 hours and 4275 miles against the wind in the same amount of time. Find the spee
    14·1 answer
  • Investments increase exponentially by
    11·2 answers
  • I need help with a problem with solving by square roots in quadratic equation.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!