1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arada [10]
3 years ago
6

mike's condo has a market value of 310000. the property in mikes area is assessed at 40% of the market value. the tax rate is 14

5.10 per 1000 of assessed valuation.the tax for mike is
Mathematics
1 answer:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
6 0
If you would like to know Mike's tax, you can calculate this using the following steps:

a market value ... 310000
the property ... 40% of the market value = 40% * 310000 = 40/100 * 310000 = 124000

the tax rate ... 145.10 per 1000 of assessed valuation
145.10 ... 1000 of assessed valuation
x ... 124000 of assessed valuation
____________________________
145.10 * 124000 = 1000 * x     /1000
x = 145.10 * 124000 / 1000
x = 17992.4 (Mike's tax)

The correct result would be: Mike's tax is 17992.4.
You might be interested in
Inequality<br> 5+m&gt;4 or 7m&lt;-35
Anastasy [175]
5+m > 4\ or\ 7m < -35\\\\\#1\\5+m > 4\ \ \ \ |subtract\ 5\ from\ both\ sides\\\\m > -1\\\\\#2\\7m < -35\ \ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 7\\\\m < -5\\\\Answer:m\in(-\infty;-5)\ \cup\ (-1;\ \infty)
8 0
3 years ago
How many hours would it take Natalie if she worked alone?
Annette [7]
It would take Natalie 6 hours by herself since she will finish in twice the time if she had Caesar to help.
3 0
1 year ago
Solve 4h = 92 for h.<br><br> h = ___
Alex Ar [27]

Answer:

H= 23

Step-by-step explanation:

92 divided by 4 will give you 23

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
MATH HELP PLEASEEEE
Otrada [13]

Answer:

either dependent or independent

Step-by-step explanation:

im not sure how to explain its kinda hard for me to put it into words i can only narrow it down but it is independent or dependent i would think its neither actually pm me and i shall explain try neither

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the cost of 2 kilograms of flour if 3 kilograms cost $4.86 and the unit price for each packages of flour is the same
Pavlova-9 [17]
The answer is: $3.24.

\frac{4.86}{3}  =  \frac{x}{2}
\frac{9 .72}{3}  =  \frac{3x}{3}
3.24 = x
so ye...
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If military time is 0145, what time is it on a regular clock
    7·1 answer
  • 99 POINTS AND BRAINLIST!!!! BE FIRST WITH THE "RIGHT" ANSWER!!
    15·2 answers
  • Match the result of solving an equation to the number of solutions the equation has
    11·1 answer
  • 14. At what speed in miles per hour will a bicycle travel if the rider can cause the 26-inch diameter wheel to rotate 90 revolut
    7·1 answer
  • Wqolsak,fdsf nlkdsflksfksdjfkdsfjslkdafj
    7·1 answer
  • Are the triangles similar? If so, why?
    9·1 answer
  • Passes through (3,-6) and (-1,2) slope intercept form?
    11·1 answer
  • The prime factorization of 2020 is 2² × 5¹ × 101¹. How many different whole numbers are factors of 2020?
    6·1 answer
  • HELP!!!<br> list the sides of ABC in order from shortest to longest!
    9·1 answer
  • Help me... I don't really understand and need an explanation
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!