1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
motikmotik
3 years ago
13

What is the solution to the equation 2(4-3x)+5(2x-3)= 20-5X2​

Mathematics
1 answer:
Alja [10]3 years ago
5 0

Answer:

7-16x=10. I'm sorry I'm not good at math but it never hurts try, right?

Step-by-step explanation:

Multiply the parentheses first which would give you

8-6x+10x-15.

Next add 6x+10x which would give you

8-16x-15.

Then subtract 8-15 which would give you

7-16x=20-5x2. Then work the problem from there.

7-16x=20-10.

7-16x=10.

You might be interested in
I can't figure out number 7.
Levart [38]
It would take just over 6 minutes assuming it takes him 2. 6 minutes to wax a single square inch somehow.
8 0
3 years ago
A term that contains a number only
Mariana [72]
That is called a constant
like 2,3,234234, -903
it doesn't have a placeholder
6 0
3 years ago
You are planning a training program to run a marthon. You start your program by running 5 miles per week and want to add 3.9 mor
sashaice [31]

Answer:


Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
How would I find the unit rate of 1/5 miles over 1/65 hours
cestrela7 [59]

Answer:

1mph

Step-by-step explanation:

Showing Work

This is a fraction equal to

1 miles ÷ 1 hours

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 1

1 miles ÷ 1

1 hours ÷ 1

=  

1 miles

1 hour

=  

1 miles

hour

= 1 miles per hour

8 0
2 years ago
A box of pancake mix containing 2 1/4 pounds costs $3.60. What is the cost per pound?
mote1985 [20]

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 2 1/4 is $1.60

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help I don’t get this <br> Thank you if you do help me :D
    6·1 answer
  • Algebra question please help
    15·1 answer
  • How many degrees is 1/4 of a circle?
    15·2 answers
  • 4(-3x – 5) = 2(-6x + 8)
    5·1 answer
  • What is 140g increase by 25%
    5·2 answers
  • The figure ABCD is transformed to A′B′C′D′, as shown:
    6·1 answer
  • Fool me twice....................................................
    13·1 answer
  • Help meeeeeeeeeeeeeeeeeee
    11·1 answer
  • Assume a gasoline price of $3.55 per gallon. What is the gasoline cost for a 2000 mile trip if you drive at an average speed of
    15·1 answer
  • Find the sum of the first 7 terms of the following sequence 3,-5,25/3 Round to the nearest hundredth if necessary.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!