1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
3 years ago
11

A 20-pound bag of dog food costs $16. What is the unit price per pound? ​

Mathematics
1 answer:
ch4aika [34]3 years ago
6 0

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

To calculate the cost of any item per pound, divide the cost of the item by its weight in pounds: cost ÷ pounds = cost per pound.

Hope This Helped!!

You might be interested in
Can someone please help me with these 50 points I just don't get it I need help?
Tanzania [10]

Answer: I think the first one is A. and the next one is B

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Juli2301 [7.4K]

Answer:

4/8

Step-by-step explanation:

8 is how many cookies in total and 4 is how many that needs to be distributed.

7 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLEST ! HELP! THANK YOU!
Bond [772]

Answer:

By definition of congruence

Step-by-step explanation:

Triangle ABC is congruent to triangle DBE

7 0
3 years ago
Please help and explain how
azamat
18, 42, and 27. they were all times by 2
7 0
3 years ago
What is the complement of 3/8?​
Alika [10]
This is the answer.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area. The figure is not drawn to scale.
    10·2 answers
  • I need help urgently with this question​
    11·2 answers
  • A town is having a block party and wants to set up a puppy adoption booth. They ask for 63 puppies. That’s 12% of the puppies at
    11·2 answers
  • Find the values of k such that the equation kx^2-x-1 = 0 has no real roots
    6·1 answer
  • A parallelogram has side lengths of 4 and 6 and an angle of measure 55°.
    14·1 answer
  • Find the sum of the first 8 terms in the geometric sequence: 1, 3, 9, 27,
    7·1 answer
  • Which of the following lines is not parallel to y = - 3x - 7?*
    11·1 answer
  • Glven: 3x &lt; 9.<br> Choose the solution set.
    13·2 answers
  • 2.25(a+1.3)=20.7 What is the value of a?
    7·1 answer
  • Can someone help me do this
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!