A 20-pound bag of dog food costs $16. What is the unit price per pound?
1 answer:
Answer:
0.8
Step-by-step explanation:
To calculate the cost of any item per pound, divide the cost of the item by its weight in pounds: cost ÷ pounds = cost per pound.
Hope This Helped!!
You might be interested in
Answer:
a total of 4,500
Step-by-step explanation:
Answer:
2A=A+A
Step-by-step explanation:
2A=A*A, not A+A
i think its b
sorry if im wrong..
Answer:
731 046
Step-by-step explanation:
put the unit it it's correct value position
Answer
$54,000
Equation
x=27,000
2x=54,000