1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eddi Din [679]
3 years ago
15

a pack of 12-8 ounce bottles of water costs $3.36.What is the unit cost per ounce of bottled water?$0.03 per ounce$0.04 per ounc

e$0.28 per bottle$0.42 per bottle
Mathematics
1 answer:
Oxana [17]3 years ago
8 0
It will either be 0.28 or 0,42 depending of what 12-8 means
You might be interested in
Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp?
alexgriva [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

GHJ looks like it on 112 degrees.

IHJ is an acute angle so smaller than 90 degrees. I cant see the numbers there but I'm guessing its about 68 degrees.

GHJ + IHJ= 180

they should equal 180 degrees when added together.

6 0
3 years ago
Solve this equation 2(x+3)=x-4​
horrorfan [7]

Answer: The answer is x = -10

5 0
2 years ago
Is (1, 2) a solution of 6x-y > 3?
nikdorinn [45]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

6(1)-2>3

6-2>3

4>3

3 0
3 years ago
How to solve linear equations with inverse operations in each step
PilotLPTM [1.2K]
Number one would be 13 because you have to add the x to both sides which will leave you with 2x=26 then you have to divide by 2 and you will get x=13. Number two is 7 7/8 because you have to add the 1/3x to the other 1/3x to get 2/3x= 5 1/4 so then you divide both sides by 2/3 and to divide a fraction you do keep change flip so it would be 21/4 times 3/2 which would be 63/8 which simplifys to 7 7/8.
6 0
3 years ago
What is the product of seven and eight decreased by “x” if x =15?
jekas [21]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

product is another word for +

decreased is another word for -

____________________________

(7 + 8) - x

so

(7+8) - 15

15 - 15

= 0

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Store is having a sale on almonds and Jelly beans. For 5 pounds of almonds and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $20. F
    13·1 answer
  • You randomly draw a marble from a bag, record its color, and then replace it. You draw a blue marble 3 out of 50 times. What is
    7·1 answer
  • good stuff is giving away free pens to each of he first people who come in the store today. in the first hour, they gave away 25
    5·1 answer
  • The sum of 3 consecutive integers is 309. Determine the middle integer.
    15·2 answers
  • A number cube has sides that are labeled 1 to 6. Jamal rolls the number cube. What is the probability that he will roll a 22?
    7·1 answer
  • The first ten terms of a sequence whose first term is -10 and whose common difference is -2.
    15·1 answer
  • Marta has a bag of 10 orange blocks and 10 purple blocks she selects a block without looking
    12·1 answer
  • What is...............2(4x-3)-8=4+2x
    15·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • What is the slope of the line represented by the equation y = 4/5x-3?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!