Answer:
The minimum price is $6.8
Explanation:
Giving the following information:
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.
Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.
Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit
The minimum price is $6.8
Answer: the correct answer is d. transaction-risk scoring software.
Explanation: The additional security option, used for credit card transactions, that keeps track of a customer’s historical shopping patterns and notes deviations from the norm is <u>transaction-risk scoring software.</u>
The finances of businesses involve several things, including:
- Revenue and profit.
- Costs and expenses.
- Budgets.
<h3>What are some components of finance in business?</h3>
The financial aspect of a business is hugely important to the success of the business because it involves making a profit which is the sole purpose of business.
In order to be successful in business, one needs a good financial plan. This plan will predict the revenue that the company should be earning in order to make profit.
It should also include the various costs and expenses that the business will incur as it engages in business. This financial plan usually comes in the form of a budget which provides ideas on how a business should spend money.
Note: Question was incomplete so a general overview of business finance was given.
Find out more on business finance at brainly.com/question/1265337.
Answer:
The right answer is option (A).
Explanation:
According to the scenario, given data is :
Time required for one unit = 12 Min
Payment for job = $12.75 / Hour
So, payment for job per minute = $12.75 / 60 = $0.2125 / minute
Hence, Rate per piece = rate/minute × time required for one unit
= $0.2125 × 12
= $2.55
Hence the most appropriate answer is option (A).