1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vaselesa [24]
3 years ago
12

Campbell's soup used several advertising campaigns that stressed the benefits of soup in general. for example, one tagline used

was "soup is good food," and another was "never underestimate the power of soup." which type of problem recognition was campbell's attempting to stimulate?
A. generic problem recognition
B. selective problem recognition
C. active problem recognition
D. inactive problem recognition
E. primary problem recognition
Business
1 answer:
enot [183]3 years ago
7 0

Answer:

The correct answer is letter "A": generic problem recognition.

Explanation:

While talking about how consumers recognize problems, generic problem recognition refers to a marketing strategy by which different features of a product are promoted highlining the benefits it carries over satisfying the same need. The more features are presented of the product, the more chances to increase its market share.

Therefore, <em>by portraying consumers the different benefits of its soup, Campbell aimed to stimulate the generic problem recognition.</em>

You might be interested in
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a speci
Anton [14]

Answer:

The minimum price is $6.8

Explanation:

Giving the following information:

Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.

Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.

Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit

The minimum price is $6.8

7 0
3 years ago
The additional security option, used for credit card transactions, that keeps track of a customer’s historical shopping patterns
Otrada [13]

Answer: the correct answer is d. transaction-risk scoring software.

Explanation: The additional security option, used for credit card transactions, that keeps track of a customer’s historical shopping patterns and notes deviations from the norm is <u>transaction-risk scoring software.</u>

3 0
3 years ago
Hello guys please follow me promise to follow back​
Zina [86]

Answer:

OK Sure! On brainly?

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Business Information Management 1a: Introduction / Unit 2: The Finances of Business
Y_Kistochka [10]

The finances of businesses involve several things, including:

  • Revenue and profit.
  • Costs and expenses.
  • Budgets.

<h3>What are some components of finance in business?</h3>

The financial aspect of a business is hugely important to the success of the business because it involves making a profit which is the sole purpose of business.

In order to be successful in business, one needs a good financial plan. This plan will predict the revenue that the company should be earning in order to make profit.

It should also include the various costs and expenses that the business will incur as it engages in business. This financial plan usually comes in the form of a budget which provides ideas on how a business should spend money.

Note: Question was incomplete so a general overview of business finance was given.

Find out more on business finance at brainly.com/question/1265337.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The standard time for producing one unit of work in a job paying $12.75 per hour was set at twelve minutes. The piece rate would
aalyn [17]

Answer:

The right answer is option (A).

Explanation:

According to the scenario, given data is :

Time required for one unit = 12 Min

Payment for job =  $12.75 / Hour

So, payment for job per minute = $12.75 / 60 = $0.2125 / minute

Hence, Rate per piece = rate/minute × time required for one unit

= $0.2125 × 12

= $2.55

Hence the most appropriate answer is option (A).

7 0
3 years ago
Other questions:
  • When preparing a speech introduction, you should usually?
    9·1 answer
  • Which career is best suited for people who have a high school diploma
    15·1 answer
  • If you waited until late in life to start saving, what two things should you try to do?
    5·2 answers
  • You are preparing for a 3-month global assignment in Turkey working on an international quality improvement team for your compan
    8·1 answer
  • During 2017, Ecuyer Industries reported cash provided by operations of $794,000, cash used in investing of $686,000, and cash us
    10·1 answer
  • Boaz Company had the following information: Estimated Overhead $ 300,000 Actual Overhead $ 350,000 Estimated labor hours 75,000
    10·1 answer
  • Adam is an Engineering student but has decided that he does not want to work in that field, but in the Manufacturing career clus
    7·1 answer
  • Alpha Industries is considering a project with an initial cost of $9.7 million. The project will produce cash inflows of $1.67 m
    12·1 answer
  • A sales associate listed a condo for $205,000. A sales associate from a competing office called the listing associate to inform
    13·1 answer
  • Soprano Corporation allocates administrative costs on the basis of staff hours. Short-run monthly usage and anticipated long-run
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!