1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
11

How does charge Build Up?​

Mathematics
1 answer:
Masteriza [31]3 years ago
7 0

Answer: Charges build up when negative electrons are transferred from one object to another. The object that gives up electrons becomes positively charged, and the object that accepts the electrons becomes negatively charged

You might be interested in
Y= 2x +2
Airida [17]

Answer:

The system has one solution, at a single point of intersection.

Step-by-step explanation:

I'm going to assume that g and y are the same thing here, on a normal xy-coordinate plane. If there is actually a third dimension, 'g', then I am probably wrong, and I apologize.

For a system of 2 linear equations, a 'solution' is a point of intersection for the two lines.

If the two lines are parallel, they will have no intersection. These two equations are in the form y = mx + b, where m is the slope. <u>If their slopes are the same, then the lines are parallel.</u> The first equation has a slope of 2. The second equation has a slope of 6. 2 ≠ 6, obviously. They are are <u>not </u>parallel, so there is <u>at least one</u> solution (intersection)

If two equations are 'equivalent', then they represent the same exact line and you cannot find a unique solution to the system because there is no single point where they intersect. They intersect at <u>all </u>points, so there are an infinite number of solutions. Two equations in the same format (like point-slope) will be equivalent if you see that one is just a multiple of the other. That is not the case here. They are not equivalent, so there are not an infinite number of solutions.

For the intersection of two lines in a plane, that intersection is no point, 1 point, or infinite points.

We have ruled out no point and we have ruled out infinite points.

There must be a solution of one point where the two lines intersect.

That would be consistent with answers B and E as shown in your Brainly question.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help with this question please thank you so much
muminat
-6/5,-236/5 would be the minimum
8 0
3 years ago
When constructing an inscribed regular hexagon, what steps come after six arcs are created on the circle? Connect every other in
Amiraneli [1.4K]

Answer:

b i think

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is not a real number?
givi [52]

Answer:

im pretty sure its the -3 one

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The question is in the picture. will give brainilist.​
Nuetrik [128]

Answer:

y=2/5x-15

Step-by-step explanation:

y-y=m(x-x¹)

y-(-11)=2/5(x-10)

y+11=2/5x-4

-11 -11

y=2/5x-15

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The Eat Right Fruit Company sells 9/15 of a ton of bananas to one customer and 13/15 of a ton of bananas to another customer. Ho
    5·1 answer
  • You pay $40 each month for satellite TV, plus $3.50 for every movie you purchase. Write and solve an equation to find the number
    6·2 answers
  • Larson's beehive farm usually produces 85 pounds of honey per year. About how many pounds of honey will 10 to the 3rd power hive
    12·1 answer
  • (5.13x10^-2)-(3.9x10^-3)
    14·1 answer
  • Jason purchased 2 popcorns and 3 soft drinks for a total of $23. Ann purchased 3 popcorns and 4 soft drinks for a total of $32.5
    5·2 answers
  • A low calorie dinner has 480 calories in a 9 ounce serving what is the unit rate
    7·1 answer
  • Help i don’t know how to find the answer
    12·1 answer
  • The game that you want to buy costs $34.95. It is on<br> sale for 20% off. What is the sale price?
    13·1 answer
  • ace biked rentals bikes for 28$ per day , renters can keep the bike for 8 hours , barts bikes rent bikes for 30$ per day , rente
    14·1 answer
  • Friends I want the answer for this . Can you give the answer ?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!