1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodomira [7]
3 years ago
8

Net worth is the amount you owe creditors. a. True b. False

Business
1 answer:
Marat540 [252]3 years ago
8 0

Answer:

False

Explanation:

Net worth is the amount money from the assets you own minus your debts.

You might be interested in
The Ferre Publishing Company has three service departments and two operating departments. Selected data from a recent period on
Jet001 [13]

Answer:

The Ferre Publishing company

Service Costs Assigned to each Operating Department:

                                Service Departments               Operating Departments

              Admin.    Janitorial    Mainten.       Binding      Printing    Total

Costs  $168,000   $126,000   $57,600     $330,000  $516,000 $1,197,600

Admin (168,000)                                             100,800     67,200     0

Janitorial                (126,000)                          36,000     90,000      0

Maintenance                            (57,600)          19,200     38,400      0

Total cost                                                    $486,000   $711,600 $1,197,600

Explanation:

a) Data and Calculations:

                                Service Departments               Operating Departments

                 Administration Janitorial Maintenance     Binding      Printing    Total

Costs          $168,000        $126,000     $57,600     $330,000  $516,000   $1,197,600

Number of

employees           60                    35              140              315         210    760

Square feet of

space occupied 15,000       10,000       20,000        40,000      100,000    185,000

Hours of

press time                                                                     30,000      60,000     90,000

Allocation bases:

Administration cost = Number of employees 525

Janitorial cost = Square feet 140,000

Maintenance cost = Hours of press time 90,000

Allocation Rates and to Operating Departments:

Administration $168,000/525 = $320 per employee

Binding = 315 * $320 = $100,800

Printing = 210 * $320 = $67,200

Janitorial costs = $126,000/140,000 = $0.90 per square feet

Binding = 40,000 * $0.90 = $36,000

Printing = 100,000 * $0.90 = $90,000

Maintenance costs = $57,600/90,000 = $0.64 per press hour

Binding = 30,000 * $0.64 = $19,200

Printing = 60,000 * $0.64 = $38,400

3 0
2 years ago
What happens when the price of a good increases
swat32

Answer:

the value of good increases (goes up)

3 0
2 years ago
Frank decides that a social media campaign is the best way for him to attract new business to Slice of Life Pizza. After Frank i
Softa [21]

Answer: identify your target audience

Explanation:

Since Frank has identified his strategies and goals, then the next step in the campaign will be to identify the target audience.

The target audience refers to the consumers that are likely to attract new business to Slice of Life Pizza. This is vital for Frank to be able to reach out to more customers and make profit.

3 0
2 years ago
Croft Corporation produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $89,000 using absorption costi
Maksim231197 [3]

Answer:

21,200 units

Explanation:

For determining the sales, first we have to compute the net operating income difference which is shown below:

= Net operating income under absorption costing - Net operating income under variable costing

= $89,000 - $74,600

= $14,400

Now the inventory units increased by

= $14,400 ÷ 12 per unit

= 1,200 units

And, the production units are 22,400

So, the sales would be

= 22,400 units - 1,200 units

= 21,200 units

This is the answer and the same is not provided in the given options

4 0
2 years ago
Cost of goods sold is determined only at the end of the accounting period in.
sladkih [1.3K]
<h3>Answer:</h3>

Under the periodic inventory system.

What is periodic inventory system?

Under the periodic inventory system, the cost of goods sold determined at the end of an accounting period by adding the net cost of goods purchased to the beginning inventory and subtracting the ending inventory.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Each of the following scenarios is independent. Assume that all cash flows are after-tax cash flows.
    11·1 answer
  • 1. which of the following methods is useful for recovering stolen property?
    11·2 answers
  • If any, which of the following statements is FALSE?A. NPV measures the value created by taking on an investmentB. NPV indicates
    5·1 answer
  • The aggregate demand curve
    13·1 answer
  • What is the best way to put together a business plan ?
    10·1 answer
  • Who controls the supply for coffee shops and based on what factors
    10·1 answer
  • The Accounts Receivable account has a beginning balance of $10,000 and the company provides services of $50,000 on account durin
    14·1 answer
  • Blossom Corp. will pay dividends of $5.00, $6.25, $4.75, and $3.00 in the next four years. Thereafter, management expects the di
    5·1 answer
  • Why should a firm stop producing when its marginal revenue is less than its average variable cost?
    7·1 answer
  • Which functional area in a retail store usually collects, stores, and processes data and information used in the checkout proces
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!