3 Markers Cost $5.79.
Which Equation Would Help Determine The Cost Of 13 Markers?
2 answers:
If we know the cost of 3 markers, we need the unit price to set up an equation for 13 since 13 does not divide by 3 nicely.
$5.79 ÷ 3 = $1.93 for each marker.
If m = marker
1.93m will provide the cost of any number of markers.
First you would find out how much one cost
you do 5.79 / 3= 1.93
then mutliply= 1.93 x 12= $25.09
$25.09 is your answer
You might be interested in
Answer:1124
Step-by-step explanation:
Answer:
Praiya lol
Step-by-step explanation:
Han ran 10 meters in 2.7 secs. Priya ran 10 in 2.4 secs. Do the math

Finding the radius,

Plugging in our values,

Rounding to the nearest whol number,

Solution:
<u>Note that:</u>
- Slope = m = 4
- Given point: (x₁,y₁) = (1,1) [x₁ = 1; y₁ = 1]
- Formula: y - y₁ = m(x - x₁)
<u>Use the formula to convert the line in point slope form.</u>
- y - y₁ = m(x - x₁)
- y - 1 = 4(x - 1)
The equation of the line (In point slope form) is y - 1 = 4(x - 1).