A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
1 answer:
Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
You might be interested in
Given

So,

So, the simplest form of 88/90 is 44/45
Answer:
9x/4 + 30 + 5x/4
Step-by-step explanation:

Sure, what do you want to talk about??
7y - 3x = -5
-3x = -7y - 5
x = 7/3y + 5/3
A would be fine as your answer.