1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lina2011 [118]
4 years ago
9

A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.

Mathematics
1 answer:
grin007 [14]4 years ago
4 0

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


You might be interested in
Which equation has an a-value of 1, a b-value of –3, and a c-value of –5?
ANTONII [103]

Answer:

answer is first option

{x}^{2}  -3x - 5 = 0

wherein, a = 1, b = -3, c = -5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the quotient. 12a^3p^4 ÷ -2a^2p
777dan777 [17]

Answer:

-(6ap³)

Step-by-step explanation:

We have to find the quotients of

\frac{12a^{3}p^{4}}{-2a^{2}p}

We take the common 2a² p from the numerator

= \frac{(6ap^{3}(2a^{2}p))}{(-2a^{2}p)}

= -(6ap³)

Therefore, the quotient after division will be -(6ap³)

4 0
3 years ago
If i randomly pick a polynomial, is it more likely to have real roots or complex roots?
Vinil7 [7]
I would say you are more likely to have complex roots.  If you think of graphs of polynomials, if you draw a function that doesn't pass through the x-axis, all roots are complex. 
6 0
4 years ago
Hagan ran 3 miles in 15 minutes at a constant speed. How long will it take him to run 12 miles at the same speed?
Ratling [72]

Answer:

about 2.4 or 2

Step-by-step explanation:

because 15 divided by 3 gives you unit rate which is 5 now 12 divided by 5 which you can round or get decimal

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sheldon also picks tomatoes from his garden. He picked 5 3 10kg, but 1.5 kg were rotten and had to be thrown away. How many kilo
Alex787 [66]

Answer:

3.8 kg

Step-by-step explanation:

Total kg of tomato = 5 3/10

Kilograms of rotten tomato = 1.5 kg

Kilogram of tomato tht were not rotten :

5 3/10kg - 1.5kg

= 5.3 - 1.5

= 3.8 kg

3 0
3 years ago
Other questions:
  • during the month of april, dora kept track of the bugs she saw in her garden. She saw a ladybug on 23 days of the month. what is
    6·2 answers
  • Sofia places 26 tiles representing each letter of the alphabet into a bag. Five of the tiles represent the vowels A, E, I, O, an
    14·1 answer
  • Is water wet? (wrong answers only)
    9·2 answers
  • The level of dissolved oxygen (DO) in a stream or river is an important indicator of the water's ability to support aquatic life
    12·1 answer
  • Question 1 (0.5 points)
    6·1 answer
  • Find the value of x in the isosceles triangle shown below.<br> 2<br> 2<br> 5<br> 8
    7·1 answer
  • 3/4 + 3/4+ 3/4+ 3/4=
    13·2 answers
  • Please answer correctly !!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Integral formula! and example!​
    15·1 answer
  • Consider the following figure:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!