1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
3 years ago
14

The Gourmet Bakery sells cooks for $2 each and cupcakes for $4 each. A total of 110 desserts are sold, and the total profit made

from
selling cookies and cupcakes is $314. How many cookies and how many cupcakes were sold?

Mathematics
1 answer:
Anettt [7]3 years ago
7 0

Answer:

x = 63

y = 47

Step-by-step explanation:

Given that the number of cookies sold is x and that of cupcakes i y, we have:

x + y = 110

2x + 4y = 314

Please see the image for the detailed steps.

You might be interested in
Which formula should be used to find the circumference of a circle
dybincka [34]

Answer:

c = 2πr

Step-by-step explanation:

hope this helpssss

3 0
3 years ago
Which graph shows the equation y = x - 2?
kondaur [170]

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Find the area of the circle
snow_lady [41]

Answer:

A=πr2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
a third grader has a goal of solving 100 math facts in 5 minutes (or 300 seconds). how many seconds can he spend on each math fa
arsen [322]

Answer:

1 fact per 3 seconds because you divide 300 by 100

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the shape. Either enter an exact answer in terms of π or use 3.14, point, for π and enter your answer as a deci
vredina [299]

Answer:

25π

Step-by-step explanation:

1) for whole circuit: A=π*r², where r - radius of the given circle;

2) for a quater of the circuit: A=πr²/4;

3) finally, A=π*100/4=25π.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A semi-truck trailer is basically a rectangular prism. A typical height for the inside of these trailers is 108 inches . If the
    14·2 answers
  • What is a translation rule that maps point D(7,-3) onto point D(2,5) ?
    8·1 answer
  • Can anyone help me with this math promblem???? Thanks in advance.....If h = 13 units and r = 5 units, then what is the approxima
    12·1 answer
  • A triangle has side lengths of 14 feet 48 feet and 50 feet classify it as acute obtuse or right
    5·1 answer
  • What function is represented by this table?
    6·1 answer
  • Kim and Danielle each improved their yards by planting hostas and ivy. They bought their supplies from the same store. Kim spent
    5·1 answer
  • 4,4,4,6,7,7,9,9,13,14,15,15,16
    6·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • Question 7
    8·2 answers
  • Ebony is cutting dough for pastries in her bakery. She needs all the pieces to be congruent triangles and has ensured that segme
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!