1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
15

id="TexFormula1" title=" solve \: \frac{f + 4}{g} = 6 \: for \: f" alt=" solve \: \frac{f + 4}{g} = 6 \: for \: f" align="absmiddle" class="latex-formula">
Mathematics
1 answer:
Anarel [89]3 years ago
5 0
If u solve the equation, you should recieve an answer of f=6g-4.
You might be interested in
a groups of 210 children attended a school picnic. only 60 of the children ate. what fraction of the children ate?
Amiraneli [1.4K]
The answer is 60/210.
I hope I'm right
Brainliest please!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Expand &amp; simplify:<br> (x - 1 )(x - 1)
andrey2020 [161]

Answer:

x^2 -2x+1

Step-by-step explanation:

(x - 1 )(x - 1)

FOIL

first: x*x = x^2

Outer: -1x

inner: -1x

Last: -1*-1 = 1

Add these together

x^2 -1x-1x+1

x^2 -2x+1

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate: $23.96 for 4 pounds
Volgvan

Answer:

5.99 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Convert to a decimal by dividing the numerator by the denominator.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT PLEASE HELP Find the slope
hichkok12 [17]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

Look it up

Your on IXL

And your in 8th grade

SKSKSKSKSKSKSKKSKSKSSK

7 0
3 years ago
I believe the answer is C. however, I'm not 100% sure.
Brut [27]

The answer would be C. You’re correct! Because there are 3 blue marbles @ $1 each that amounts to a possible $3 gain for Mark. Evan has the chance to get $4. Cayla also can make $3 like Mark.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • 0.0000003513 in scientific notation
    11·2 answers
  • 14. You traveled 48 miles less than your friend Pablo. If you traveled 117 miles how
    10·2 answers
  • the davis family pays $200,000 for a new house they make a down payment that is 1/10 of the price of the house how much is the d
    7·2 answers
  • Triangle 1 has an angle that measures 62° and an angle that measures 14°. Triangle 2 has an angle that measures 14° and an angle
    8·1 answer
  • Solve the following literal equation for w X = wy/c
    10·1 answer
  • How much minutes would be reduced if a 20 minute video was at 2.0x speed??
    14·2 answers
  • Find the x- and y-intercepts of the graph of the equation.
    14·2 answers
  • I need help with this please
    13·1 answer
  • What is the midpoint
    11·1 answer
  • Help plz..And No links!! I repeat No links!! If you don’t know the answer don’t saying anything this is important
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!