1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
9

Which is the best approximate for the measure of angle ABC

Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]3 years ago
3 0

Answer:

58.3°


Hope this helped :)


You might be interested in
Which two types of income does a person in a full-time sales job usually receive?
katovenus [111]

Answer:

hourly pay & commission

Step-by-step explanation:

Full time sales jobs typically pay their employees an hourly pay and then a commission on what they sell.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the trig equation below. WILL AWARD BRAINLIEST!! MAX POINTS.
Daniel [21]

Answer: x = 3π/2

Hope this helps...... Stay safe and have a great rest of the weekend!!! :D

6 0
3 years ago
Help please :) I'd greatly appreciate it
azamat
= 4i (2i) <span>√6
= 8i^2 </span><span>√6 but i^2 = -1
= - 8</span><span>√6</span><span>

</span>
6 0
3 years ago
24. Sam, Sonny and Sal are camping in their tents. If the distance between Sam and
AnnZ [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation. type the numeral answer. do not round up-5= b - 2.3
ycow [4]

Answer and explanation:

  - 5 = b - 2.3    add 2.3 to both sides

+2.3        +2.3

- 2.7 = b

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If line u and line v are parallel, what is the missing angle and how do you know
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is 24 units. Can the perimeter x of the rectangle be 60 units when its width y is 11 units?
    9·2 answers
  • I need major help now it’s an emergency
    15·1 answer
  • F(x)=-3(x-2)^2+27<br> Reveal the y intercept
    6·1 answer
  • Complete the solution of the equation. fine the value of y <br><br> 9x+7y=-12
    10·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Will give brainliest for correct answer! Find the area:
    12·1 answer
  • Uhh.i dumb the screenshot is here
    7·2 answers
  • Which quadratic rule represents the data in the table?
    9·1 answer
  • Which statement is true about the regular octagon?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!