1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
2 years ago
10

Noel bought a 10 ounce box of cereal for $1.63. What was the cost per ounce?

Mathematics
1 answer:
Marina86 [1]2 years ago
8 0

Answer:

.163

Step-by-step explanation:

1.63 ÷10=.163 an ounce

You might be interested in
What is 36 to 21 ratio in simplest form?
OLga [1]
36:21 in simplest form is 12:7, because 3 goes into both 36 and 21. Simplifying ratios is essentially the same thing as simplifying fractions. Once we have 12:7, we can't reduce any further, because 7 is prime.

Hope this helps!
7 0
3 years ago
The complement of (10 Points)
loris [4]

Answer:

..?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
 Given that 310 = 59 049 , what is 3-10 expressed as an exact value?
Advocard [28]
x^{-n}=\frac{1}{x^n} \\ \\
3^{10}=59049 \\
3^{-10}=\frac{1}{3^{10}}=\frac{1}{59049} \\ \\
\boxed{3^{-10}=\frac{1}{59049}}
4 0
2 years ago
Divide each polynomial by a monomial. (4x^4+2x^3+2x^2)÷10x
Colt1911 [192]

Answer:

2/5x³ + 1/5x² + 1/5x

Step-by-step explanation:

You have to divide each term in the polynomial by the monomial.

(4x⁴ + 2x³ + 2x²)/10x

2/5x³ + 1/5x² + 1/5x

3 0
3 years ago
Which of the following coordinates belong in the box
Yuri [45]
I need a picture to answer your question
8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the finance charge on $13,300 financed at 7.9 percent for 4 years if the monthly payment per $100 is $2.44?
    8·1 answer
  • consider the first six terms of this sequence: {3,6,9,12,15....}. Write the explicit formula for this sequence.
    12·1 answer
  • _ _ means that information that is presented is complete, neutral and free from error
    7·1 answer
  • 4.
    6·1 answer
  • In order to join gymnastics after school, there is $75 on-time fee and $30 monthly fee. Which slope-intercept from equation mode
    13·1 answer
  • ~!!!! HELPPPPPPPPP IM IN 7Th GRADE LEARNING 9TH AND 8TH HELP PLEASE !!!!~
    15·1 answer
  • 1)
    5·1 answer
  • Hey. My teacher asked for homework we review the order of operations. What are they?
    11·2 answers
  • Football fields are 360 ft in length and 160 ft in width. Find the area
    11·2 answers
  • What is the area ???
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!