1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
choli [55]
3 years ago
14

Riley is packing 144 pencils, 120 files, and 108 notebooks into as many boxes as possible. Find the greatest number of boxes tha

t Riley could pack the items into.
Mathematics
1 answer:
Vaselesa [24]3 years ago
5 0

Answer:

<em>Greatest number of boxes to pack all items into them equally will be 12 where each box contain 10,12,9 files, notebooks and pencils respectively.</em>

Step-by-step explanation:

To find the greatest number of boxes that Riley could pack the items into, we have to find the HCF of 144, 120 and 108.

We will find the HCF through prime factorization.

<em>("Prime Factorization" is finding which prime numbers multiply together to make the original number)</em>

<u>Step 1:</u>

Find the prime factorization of each of the given numbers.

<u>Step 2:</u>

The product of all common prime factors is the HCF of the given numbers.

First number is 120:

120 = 2*2*2*3*5

Second number is 144:

144 = 2*2*2*2*3*3

And last number is 108:

108 = 2*2*3*3*3

Now we will match the numbers which are common in all three values. In other words we will find the common factors.

<em>The common factors in 120,108 and 144 are:</em>

<em>2*2*3</em>

If we multiply 2*2*3 we get 12

Hence, HCF of ( 120,108,144 ) = 12

<em>Therefore, Greatest number of boxes to pack all items into them equally will be 12 where each box contain 10,12,9 files, notebooks and pencils respectively.</em>

You might be interested in
A 5.2 pound package of chicken costs $11.90. What is the cost per pound?
Law Incorporation [45]

Answer:

$2.29

Step-by-step explanation:

1. Divide $11.90 by 5.2

2. 11.90➗5.2 = 2.88 but you round the number so it will be 2.29

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Stuffed animals each weighing 1 over 4 pound are on a scale. The scale shows 1 1 over 2 pounds. How many stuffed animals are on
Anna35 [415]

Answer:

6 stuffed animals

Step-by-step explanation:

if 1/4= 1 then 1x6= 1 1/2

4 0
3 years ago
A company manufactures and sells x meras per month The monthly revnuee function is given by R(x)=200x-0.02x+1000 a) What is the
Anvisha [2.4K]
?????????????????????????????
4 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!
arlik [135]

Answer:

Angle: 22.5 deg, Complement: 67.5 deg, Supplement: 157.5 deg

Step-by-step explanation:

22.5 is 1/3 of 67.5

so compliment is 67.5.

Supplement is just adding another angle so I chose 7.

I did 22.5 x 7 = 157.5

Another example would be:

Angle: 10 deg, Complement: 30 (because 10 x 3), Supplement: 70 (because 10 x 7)

Hope this helps :)

5 0
4 years ago
Lian is deciding which of two gyms to join. Each gym charges a monthly rate plus a one-time membership fee. Lian correctly wrote
lapo4ka [179]
The resulting equation 75 = 75 is an identity; this tells that the two equations of the system are equivalent, this is they both represent the same function. So, Lian can conclude that (option c) both gyms charge the same monthly rate and the same membership fee<span>.</span>
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the meaning of the underlined digit 648? The underlined number is 4 on the question
    8·2 answers
  • EASY WILL GIVE BRAINLEIST WILL THANK YOU AND FRIEND YOU
    13·1 answer
  • Divide 4200 by a multiple of 10 so that the quotient is also a multiple of 10
    9·2 answers
  • PLZ I WILL GIVE BRAINLEST
    15·2 answers
  • Ms. Sillah has a recipe that needs quart of fruit juice for every 2 quarts of water. If Ms. Sillah increases the amount of fruit
    9·1 answer
  • Can sum1 help me pls
    15·2 answers
  • Find the value of x in the triangle shown below. 45° 56°
    9·1 answer
  • What is the y-intercept of the line whose equation is y=-x-2?
    9·2 answers
  • Pls help i have to do it in a graph
    12·1 answer
  • : The proliferation of the Internet has given rise to a new method of advertising, called spamming, that essentially is a more c
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!