1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anon25 [30]
3 years ago
8

Three brothers earn money by doing yard work. The brothers split the money equally. Write an expression that describes how much

money each brother earns.​
Mathematics
1 answer:
iogann1982 [59]3 years ago
3 0

Answer:

m/3

Step-by-step explanation:

lets say they earn $600

we will use the variable m

m=money

so....

m/3

is your answer

You might be interested in
Miguel reads 3/4 chapters in 4/5 hours. What is the unit rate in chapters per hour?
kap26 [50]
If its multiplication sipmlest form is, 6/10
If its addition simplest form is, 7/9
If its any other just tell me! Hope i was right :p
8 0
3 years ago
Line QR goes through points Q(0,1) and R(2,7). which equation represents line QR
vodka [1.7K]
M= (7-1)/(2-0)=3
y=3x + c
plug in Q 
1= 3 x 0 +c
=> c =-2
=> the equation represents line QR is y=3x -2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
$46 shoes, 2.9% tax what is the total cost
Amanda [17]
\$46\times (1+\frac{2,9}{100})=\$46\times1,029=\$47,334
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If it takes 930 kg of food to feed a pair of elephants for 3 days how much food would u need to feed them for a week?
bagirrra123 [75]

Answer:

217 kg

Step-by-step explanation:

i just know the answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
solniwko [45]

Answer:

super simple its blueprints!

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A biometric security device using fingerprints erroneously refuse to admit 1 in 1,000 authorized person from a facility containi
    13·1 answer
  • Pls help with explanation. Will give brainliest
    11·1 answer
  • Max is taking a cab in New York City. The fair is calculated as a base charge of $3.00 plus an additional $2.00 per mile travele
    9·1 answer
  • A bike rider is traveling at a speed of 15 feet per second. Write an expression for the distance the rider has traveled after s
    8·1 answer
  • Can i get some help on this
    5·1 answer
  • What is the circumference of circle T
    6·1 answer
  • —бу – 3 = 3 – бу
    12·1 answer
  • 72 1/10% of 19 =<br><br>Show work
    7·1 answer
  • Please help me please please help please in the picture please I need help
    5·1 answer
  • What is 62.9/4.7 ?????
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!