Answer:
$186.86
Step-by-step explanation:
<u>4 eggs cost:</u>
1 dollar per dozen (12 eggs), so by unitary method (ratios), we can find cost of 4 eggs. Shown below:

So, 4 eggs cost $0.33 approx
<u>12 lb. flour cost:</u>
2.50 dollar per pound, so 12 pounds would simply cost:
2.5 * 12 = $30
<u>14 lb of sugar cost:</u>
4.50 dollar per pound means 14 pounds would cost:
4.5 * 14 = $63
<u>2 ready-made edible flowers cost:</u>
5 cents for each flower means 2 flowers would cost:
5 cent = 0.05 dollars
0.05 * 2 = $0.10
We add all up to find cost of 1 cake. Shown below:
Cost of 1 cake = $0.33 + $30 + $63 + $0.10 = $93.43
Cost of 2 cakes = $93.43 * 2 = $186.86
Hello.
Move <span><span>−25</span><span>-25</span></span> to the right side of the equation by subtracting <span><span>−25</span><span>-25</span></span> from both sides of the equation.<span><span><span>x2</span>=25</span><span><span>x2</span>=25
</span></span>Take the square root of both sides of the equation to eliminate the exponent on the left side.
<span><span>
</span></span>The complete solution is the result of both the positive and negative portions of the solution.
Simplify the right side of the equation.
Rewrite <span>2525</span> as <span><span>52</span><span>52</span></span>.
Pull terms out from under the radical, assuming positive real numbers.The complete solution is the result of both the positive and negative portions of the solution.
<span><span>
</span></span>The complete solution is the result of both the positive and negative portions of the solution.
<span>Answer: x=5,−<span>5
Have a nice day</span></span>
Step-by-step explanation:
1.Bankruptcy is a legal process through which people or other entities who cannot repay debts to creditors may seek relief from some or all of their debts.