Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer:
27/35.
I can break it down for you to understand if u want.
Step-by-step explanation:
Answer is <span>$840
$800 * 0.05 * 1 = $40 ...interest
$800 + $40 =$840</span>
Answer:
Around 11.9
Step-by-step explanation:
5.3n + 7.75 = 70.85
First subtract 7.75 on both sides.
5.3n = 63.1
Then divide both sides by 5.3
n=11.9 (I rounded to the nearest tenth.)