5 1/9 - 5 5/6 is 3.27, if you want it rounded to the nearest whole number then that would by 3
have a nice day :)
"He starts both trains at the same time. Train A returns to its starting point every 12 seconds and Train B returns to its starting point every 9 seconds". Basically, what you need to do is find the least common multiple. The least common multiple of 12 and 9 is 36, so the least amount of time, in seconds, that both trains will arrive at the starting points at the same time is 36 seconds.
Answer:
98
Step-by-step explanation:
99 - 1 = 98
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25